Badania przesiewowe w profilaktyce raka piersi

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w krajach europejskich i w USA. W Polsce rocznie stwierdza się około 11 tys. nowych zachorowań na ten nowotwór.

Mammografia


Mammografia jest najważniejszym badaniem przesiewowym pozwalającym na wykrycie raka piersi w stadium bezobjawowym (subklinicznym). Jej wartość jest jednak ograniczona szczególnie u młodszych kobiet ze względu na aspekty kliniczne i biologiczne (większe zagęszczenie tkanki gruczołowej). Wprowadzenie mammografii przyczyniło się nie tylko do wykrywania znacznie większej liczby raków przedinwazyjnych (raki wewnątrzprzewodowe) oraz raków o niższym stopniu zaawansowania klinicznego, ale również do częstszego rozpoznawania lepiej rokujących typów histologicznych, np. rak cewkowy.

Badanie mammograficzne cechuje mniejsza swoistość w wykrywaniu nowotworów złośliwych, niż np. badanie cytologiczne w przypadku raka szyjki macicy. Zmiany wykryte badaniem mammograficznym należy poddać dalszej szczegółowej ocenie szczególnie histopatologicznej.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) zaleca wykonywanie mammografii co 2 lata u kobiet w wieku 45-50 lat i co roku począwszy od 50. rż. (podobnie jak w większości krajów europejskich). U kobiet obciążonych zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi należy rozważyć wcześniejsze rozpoczęcie badań mammograficznych, zastosowanie dodatkowych badań obrazowych (np. USG i MR) oraz częstsze badania palpacyjne piersi. Wiek, w którym można zaprzestać badań przesiewowych, ocenia się indywidualnie, biorąc pod uwagę potencjalne korzyści i ryzyko oraz ogólny stan zdrowia i przewidywaną dalszą długość życia.

Badanie palpacyjne piersi


Jako badanie przesiewowe w kierunku raka piersi należy zalecać oprócz mammografii kliniczne badanie palpacyjne piersi wykonywane przez lekarza oraz samokontrolę piersi. PTG zaleca nauczenie kobiet w wieku powyżej 20 lat, samodzielnego badania palpacyjnego piersi co miesiąc i informowanie ich o konieczności zgłaszania wszystkich wykrytych zmian, oraz kliniczne badanie piersi przez lekarza w czasie każdego badania ginekologicznego.

Badania genetyczne i USG


Stwierdzenie rodzinnego występowania raka piersi pociągnęło za sobą wykonywanie badań genetycznych u kobiet z obciążonym wywiadem rodzinnym. W populacji polskiej jedynie około 3-5% przypadków raka piersi jest uwarunkowanych genetycznie. W związku z tym badania genetyczne nie mogą zastąpić przesiewowej mammografii, a tylko w wybranych grupach mogą stanowić jej uzupełnienie. Badanie USG nie powinno być stosowane jako przesiewowe.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory piersi | Dodaj swoje pytanie »
 • Swędzenie i pieczenie sromu po chemioterapii raka piersi

  Bożena: Dzień Dobry, mam 47 lat, operowana byłam na raka piersi , obecnie jestem w trakcie leczenia chemioterapią TAC.Przyjełam drugi kurs.Na czwarty dzień pojawiło sie u mnie okropne swędzenie i pieczenie sromu.W dotyku wyczuwam drobne grutki, które jednak...

  swedzebue: cześć może pomoże Ci lektura https://www.stolicazdrowia.pl/1319/swedzenie-i-pieczenie-sromu-skad-problemy-charakterystyka/ powodzenia...

 • Nawracający wysięk npl w jamach opłucnej

  Małgorzata: Witam Moja mama ma 60l, w 2007 zdiagnozowano u niej nowotwór piersi. Zastosowano obustronną mastektomię, chemioterapię i radioterapię. Choroba powraca. Przechodzi już czwartą chemioterapię ( jest w trakcie). Podobno ma przerzut na wątrobie, który je...

  medicus: czy choroba jest mocno zaawansowana? - tak i to bardzo znacznie Czy są jeszcze szanse? - raczej trzeba być przygotowanym na najgorsze w tym stanie mamy, rozsiew nowotworu zajmuje cały organizm, w takim przypadku tylko leczenie paliatywne może uśm...

 • Atypia nowotworowa a nowotwór złośliwy

  monika: Czy wynik biopsji:komórki o charakterze atypii nowotworowej zawsze oznaczają nowotwór złośliwy?...

  medicus: Nie zawsze oznacza nowotwór złośliwy, ale z bardzo dużym prawdopodobieństwem tak jest....