Białaczki, chłoniaki u dzieci

Białaczki u dzieci


Najczęstszymi nowotworami dziecięcymi są białaczki, głównie ostra białaczka limfoblastyczna, rzadziej ostra białaczka szpikowa. W przebiegu białaczek dochodzi do niedokrwistości i zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych, które stanowią nieraz spory problem leczniczy.

Dziecko często choruje na zapalenie ucha środkowego, układu oddechowego czy zatok, ponadto odczuwa zmęczenie, osłabienie, staje się blade, na skórze mogą się pojawić wybroczyny oraz sińce. Czasem dochodzi również do krwawień, np. z dziąseł. Inne objawy to: bóle kości i stawów, powiększenie wątroby, śledziony, węzłów chłonnych, bóle głowy i wymioty. Pobranie szpiku jest metodą niezbędną do postawienia właściwej diagnozy.

Leczenie białaczki limfoblastycznej polega na stosowaniu chemioterapeutyków (winkrystyna, antracykliny, prednison, asparaginaza, 6-merkaptopuryna, metotreksat).

Szansa na wyleczenie dziecka wynosi 75%. Leczenie ostrej białaczki szpikowej jest trudniejsze (szanse na wyleczenie 50%) i również opiera się na chemioterapii z zastosowaniem arabinozydu cytozyny i daunorubicyny. Do wyleczenia często potrzebny jest przeszczep szpiku.

Chłoniaki u dzieci


Kolejną chorobą nowotworową występującą u dzieci są chłoniaki nieziarnicze i choroba Hodgkina (chłoniak ziarniczy). Chłoniaki nieziarnicze rozwijają się w jamie brzusznej, węzłach chłonnych oraz w obrębie klatki piersiowej (w śródpiersiu, w którym znajduje się również serce). Ponadto mogą występować w wątrobie, szpiku kostnym, oponach mózgu czy śledzionie.

Objawy chłoniaka zależą głównie od miejsca, w którym się rozwija. Może występować kaszel, duszność, obrzęk głowy i szyi oraz poszerzenie naczyń w obrębie głowy i szyi, jak również bóle brzucha.

Leczenie chłoniaków polega m.in. na stosowaniu chemioterapii. W przebiegu choroby Hodgkina również dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych. Zdarza się również powiększenie wątroby, śledziony oraz zajęcie szpiku kostnego. Ponadto może pojawiać się gorączka około 38 stopni, wzmożona potliwość w nocy i spadek masy ciała. Odpowiednie leczenie za pomocą chemioterapeutyków daje dużą szansę na wyleczenie dziecka.

Anna Adamska

Literatura:
1) R. Kordek: "Onkologia".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory krwi | Dodaj swoje pytanie »
 • Czy to czerwienica prawdziwa - prosze o pomoc!

  Anna: Witam serdecznie, Mam na imie Anna i mam 34 lata. W lipcu robiac badania krwi (po dlugim czasie wczesniejszym nie chodzenia do lekarza) wyszly mi bardzo podwyzszone plytki krwi i ogolnie zly hematokryt. Pani dr pierwszego kontaktu od samego poczatku...

  danuta: zmien hematologa...

 • Czerwienica

  Dorota: Witam, Od 7/2015 ma czerwienicę. Szukam osób, które borykają się z tym problemem....

  Magdalena: Witam.Chetnie wymienie sie doswiadczeniami nt.czerwienicy,choruje od 5 lat,mam 38 lat....

 • Szpiczak - jak dieta przy wysokim potasie

  Natalia: Bardzo skoczył mi poziom potasu po chemioterapii skojarzonej CTD. Jakie produkty mogę jeść, a jakich mam unikać?...

  Ewa: Też miałam przez pewien problem ze zbyt wysokim potasem. Podrzucam wypowiedź lekarza w tym temacie https://www.medpytania.pl/10165-dieta-niskopotasowa. Wykluczenie potasu z diety nie jest aż takie trudne, tylko trzeba pamiętać, że nie można jeść konk...