Choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi (GvHD)

Choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi (graft versus host disease, GvHD) jest jednym z powikłań po transplantacji. Przeszczep, czyli de facto tkanka obca dla biorcy (osoba otrzymująca przeszczep), zaczyna niszczyć jego organizm.

Ryzyko, że po przeszczepie rozwinie się ta choroba jest większe, gdy dawca (osoba, od której pochodzi przeszczep) jest niespokrewniony z biorcą. GvHD pojawia się, gdy występują niezgodności w układzie HLA (układ zgodności tkankowej, na podstawie którego dobiera się dawców i biorców) i gdy biorca jest w starszym wieku.

Choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi może przebiegać ostro lub przewlekle. Jeżeli wystąpi do 100 dni od momentu przeszczepu nazywana jest ostrą, jeżeli później, nazywana jest przewlekłą. Mimo leczenia mającego zapobiegać tej chorobie ostra GvHD rozwija się u 30-50% chorych, a przewlekła u 50-60%. Schorzenie to jest jedną z częstszych przyczyn zgonu wśród biorców.

Objawy choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi


Ostra choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi objawia się zmianami na skórze o charakterze plamek i grudek (tzw. osutka plamisto-grudkowa), biegunką i jadłowstrętem. Ponadto dochodzi do uszkodzenia wątroby. Przewlekła GvHD może "zaatakować" praktycznie każdy narząd. Zmiany chorobowe dotyczą najczęściej skóry, wątroby, oczu, stawów, przełyku, jamy ustnej, płuc, przewodu pokarmowego, narządów płciowych, osierdzia, opłucnej i otrzewnej.

Wyniki wielu badań laboratoryjnych są nieprawidłowe. Poziom bilirubiny, aminotransferaz czy fosfatazy zasadowej jest podwyższony. Do rozpoznania choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi potrzebne jest badanie histopatologiczne.

Leczenie choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi


Podjęcie leczenia zależy od indywidualnego stanu pacjenta. Zastosowanie znajdują takie leki jak: glikokortykosteroidy i inne leki immunosupresyjne (np. mykofenolan mofetylu, cyklosporyna). W związku z dużą podatnością na zakażenia chorych w stanie immunosupresji, niezbędna jest profilaktyka przeciwdrobnoustrojowa (tzn. antybiotykoterapia czy leki przeciwgrzybiczne). Wszelkie, nawet najdrobniejsze infekcje wymagają wnikliwej diagnostyki i intensywnego leczenia, często w warunkach szpitalnych.

Anna Adamska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....

 • Ziarnistość toksyczna w granulocytach

  Magda: Witam! Zdaję sobie sprawę z tego, że forum nie jest dobrym miejscem na stawianie rozpoznań czy wnikliwą analizę badań, zawsze się tego wystrzegam..ale czekając na wizytę u hematologa chciałabym dowiedzieć się czegoś konkretnego o ziarnistości toksycz...

  majk: hej Może świadczyć o odczynie białaczkowym (nie mylić z białaczką!!! ) występującym w wielu chorobach np. zapalnych. Hematolog powinien zlecić dodatkowe badania...

 • Szpiczak Thalidomide-

  Michał: Witam Mam 39lat W grudniu 2014r zdiagnozowano u mnie szpiczaka mnogiego Po wielu badaniach 2x szpik, genetyka, rentgen ze względu na zmiany w potylicy zostałem skierowany do szpitala aby rozpocząć leczenie schematem VTD VELCADE-Thalidomide-Dexa...

  Michał: LEK UDAŁO SIE ZAŁATWIĆ Bardzo dziekuje za wsparcie Leczony jestem na hematologii w Koperniku ŁÓdź Poza tą wpadką nie moge powiedzic złego słowa Procedury zatwierdzenia w ministerstwie trwają podobno miesiąc, a wydaje mi się że bir...