Choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi (GvHD)

Choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi (graft versus host disease, GvHD) jest jednym z powikłań po transplantacji. Przeszczep, czyli de facto tkanka obca dla biorcy (osoba otrzymująca przeszczep), zaczyna niszczyć jego organizm.

Ryzyko, że po przeszczepie rozwinie się ta choroba jest większe, gdy dawca (osoba, od której pochodzi przeszczep) jest niespokrewniony z biorcą. GvHD pojawia się, gdy występują niezgodności w układzie HLA (układ zgodności tkankowej, na podstawie którego dobiera się dawców i biorców) i gdy biorca jest w starszym wieku.

Choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi może przebiegać ostro lub przewlekle. Jeżeli wystąpi do 100 dni od momentu przeszczepu nazywana jest ostrą, jeżeli później, nazywana jest przewlekłą. Mimo leczenia mającego zapobiegać tej chorobie ostra GvHD rozwija się u 30-50% chorych, a przewlekła u 50-60%. Schorzenie to jest jedną z częstszych przyczyn zgonu wśród biorców.

Objawy choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi


Ostra choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi objawia się zmianami na skórze o charakterze plamek i grudek (tzw. osutka plamisto-grudkowa), biegunką i jadłowstrętem. Ponadto dochodzi do uszkodzenia wątroby. Przewlekła GvHD może "zaatakować" praktycznie każdy narząd. Zmiany chorobowe dotyczą najczęściej skóry, wątroby, oczu, stawów, przełyku, jamy ustnej, płuc, przewodu pokarmowego, narządów płciowych, osierdzia, opłucnej i otrzewnej.

Wyniki wielu badań laboratoryjnych są nieprawidłowe. Poziom bilirubiny, aminotransferaz czy fosfatazy zasadowej jest podwyższony. Do rozpoznania choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi potrzebne jest badanie histopatologiczne.

Leczenie choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi


Podjęcie leczenia zależy od indywidualnego stanu pacjenta. Zastosowanie znajdują takie leki jak: glikokortykosteroidy i inne leki immunosupresyjne (np. mykofenolan mofetylu, cyklosporyna). W związku z dużą podatnością na zakażenia chorych w stanie immunosupresji, niezbędna jest profilaktyka przeciwdrobnoustrojowa (tzn. antybiotykoterapia czy leki przeciwgrzybiczne). Wszelkie, nawet najdrobniejsze infekcje wymagają wnikliwej diagnostyki i intensywnego leczenia, często w warunkach szpitalnych.

Anna Adamska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Zespół Mieloprofilacyjny

  Basia: Witam ! Choruje na złośliwy nowotwór krwi zwany jako Zespół Mieloprofilacyjny do tego jeszcze cukrzyca i jaskra . Obecnie miałam robione upusty i biorę lek o nazwie Hydroxycarbamid. Szukam osób które też chorują aby opowiedziały jak są le...

  Aga: A...

 • Eozynofilia u 11 latki bóle wielostawowe

  Emilia: Witam Panie Profesorze, bardzo proszę, aby zerknął Pan okiem na wyniki mojej córki. Ma 11 lat, od sierpnia dokuczają jej bóle stawów, początkowo kolan, następnie bioder. Teraz doszły opasające bóle klatki piersiowej (pojawiły się raz), czasem szyi. ...

  P.: Czy zdiagnozowano juz pani córkę?...

 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....