Czerniak

Czerniak jest złośliwym nowotworem, który może rozwijać się w obrębie skóry, błon śluzowych, a nawet gałek ocznych. Zachorowania na ten nowotwór występują najczęściej około 50 roku życia, jednak mogą zdarzyć się także u osób bardzo młodych, a nawet dzieci. Ważną rolę w rozwoju czerniaka odgrywa promieniowanie UV, uszkadzające DNA komórek.

Predyspozycje do zachorowania na czerniaka mogą być rodzinne. Jeżeli pacjent już wcześniej chorował na ten lub inny nowotwór złośliwy skóry, ryzyko również rośnie. Zachorowanie na czerniaka grozi osobom o jasnej karnacji, posiadających piegi, jasne bądź rude włosy i niebieskie oczy.

Większe ryzyko występuje również u chorych na Xeroderma pigmentosum, osób, które opalają się rzadko, ale bardzo intensywnie (korzystając także z solarium!) oraz osób, które przebyły ciężkie oparzenia słoneczne lub przyjmują leki immunosupresyjne. Ważna jest oczywiście obserwacja wszelkich znamion skórnych, mimo iż większość czerniaków rozwija się na skórze uprzednio nie zmienionej.

Objawy czerniaka


Zmiany skórne, które mogą wzbudzać podejrzenie czerniaka mają następujące cechy: nieregularny kształt, nierówne brzegi zmiany, nierównomierne zabarwienie, swędzenie, zmiana wyglądu w ostatnim czasie, wielkość powyżej 6mm. Zaawansowane postaci czerniaka mogą wyglądać jak owrzodzenie na skórze, ewentualnie z wyciekiem krwistego płynu. Taka podejrzana zmiana wymaga badania histologicznego. Często od razu wycina się całą zmianę, a jeżeli później zachodzi konieczność "docina" się sąsiadujące fragmenty, aby w miarę możliwości usunąć wszystkie komórki nowotworowe. Bardzo ważną cechą określaną w badaniu histologicznym jest głębokość naciekania skóry przez czerniaka. Na jej podstawie ocenia się rokowanie u danego pacjenta.

Postacie kliniczne czerniaka


Wyróżnia się kilka postaci klinicznych czerniaka:
- postać powierzchowna,
- postać guzowata,
- czerniak podpaznokciowy,
- czerniak zlokalizowany na dłoniach lub podeszwach stóp,
- czerniak rozwijający się z plamy soczewicowatej.

Czasem czerniak rozwija się także na skórze powiek czy na gałce ocznej. Czerniak oka dotyczy głównie osób dorosłych (zwykle po 40 roku życia) i jest częstszy u przedstawicieli rasy białej. Często nowotwór ten powoduje jaskrę. Zdarza się nawet, że zmusza do usunięcia całej gałki ocznej. Każda postać czerniaka oprócz naciekania może dawać przerzuty do skóry, węzłów chłonnych i odległych narządów.

Leczenie czerniaka


Leczenie czerniaka polega przede wszystkim na chirurgicznym usunięciu zmiany wraz z marginesem zdrowej skóry. Ponadto często usuwa się również najbliższe węzły chłonne. W terapii czerniaka wykorzystuje się także chemioterapię, najczęściej z zastosowaniem melfalanu lub dakarbazyny.

Jak w przypadku innych nowotworów również czerniak wymaga regularnych badań kontrolnych. Należy bacznie obserwować skórę, nie tylko w miejscu wycięcia zmiany. Co jakiś czas zalecane jest również wykonywanie badania rentgenowskiego klatki piersiowej i USG jamy brzusznej. W celu zapobieżenia rozwojowi czerniaka należy kontrolować osoby z grupy ryzyka, unikać intensywnego opalania i oparzeń słonecznych.

Anna Adamska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory skóry | Dodaj swoje pytanie »
 • Zaczerwieniona rana po wycięciu raka skóry

  stenia: jak dbac o rane po resekcji raka skory na bocznej stronie nosa minal miesiac rana zaczerwieniona bez wysieku czym smarowac przemywac jak dlugo sie goi jest to rak lagodny z gory bardzo dziekuje...

  alfred: Jak dbac o rane po resekcji raka skory na bocznej stronie nosa minal miesiac rana zaczerwieniona bez wysieku czym smarowac przemywac jak dlugo sie goi jest to rak lagodny z gory bardzo dziekuje...

 • Oznaczenie BCC przy raku skóry

  Monika: Witam mama miala strupek nad brwia, okazalo sie ze to rak. Pobrali biopsje, zbadali i dali wynik. BCC oznaczenie C 44.3. Krotko po odebraniu wyniku wpisali ja na drugi zabieg bo za malo wycieli juz jest po, czekamy na kolejne wyniki. Niedawno zmarl ...

  medicus: BCC to rak podstawnokomórkowy skóry. To najłagodniejsza postać raka skóry. Patrz strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rak_podstawnokom%C3%B3rkowy_sk%C3%B3ry http://www.onkonet.pl/dl_nskory.html http://www.dermatologia24.pl/rak_podstawnokomorkowy_...

 • Leczenie nabłonkowca podstawnokomórkowego

  zofia: nowotwór skory nabłonkowieec podstawnokomórkowy - leczenie...

  alicja: Squamous cell carcinoma, basaloid type G2 VULVAE....