Czerniak tęczówki i ciała rzęskowego

Czerniak tęczówki


Czerniak tęczówki występuje rzadko i stanowi 5-10% czerniaków błony naczyniowej. Spotykany jest 3-krotnie częściej u ludzi z jasnymi tęczówkami. Na ogół rozwija się u osób w 5.-6. dekadzie życia przez powiększenie wcześniej istniejącej zmiany barwnikowej. Konieczna jest zatem obserwacja podejrzanej zmiany.

Czerniak tęczówki charakteryzuje się pewnymi cechami, np. guzkiem tęczówki ubarwionym lub nieubarwionym, położonym zwykle w dolnej części tęczówki z dostrzegalnym jego powierzchownym unaczynieniem. Do innych typowych cech czerniaka zalicza się guz z przewagą komórek nabłonkowatych, nierównomiernie ubarwiony i silnie unaczyniony oraz guz powodujący zniekształcenie źrenicy i wywinięcie warstwy barwnikowej tęczówki. W rzucie guza może rozwijać się zaćma.

Rozpoznanie kliniczne czerniaka tęczówki jest możliwe na podstawie badania ultrasonograficznego przedniego odcinka oka (UBM), które pozwala na dokładne pomiary guza i określenie jego umiejscowienie w stosunku do prawidłowych struktur. Postępowanie zależy od wyników badań, bowiem stwierdzenie wzrostu guza stanowi wskazanie do sektorowego wycięcia tęczówki z marginesem zdrowej tkanki oraz odtworzeniem otworu źrenicznego. W przypadku braku możliwości chirurgicznego usunięcia guza zalecana jest brachyterapia.

Czerniak ciała rzęskowego


Czerniak ciała rzęskowego występuje częściej niż w tęczówce i znacznie rzadziej niż w naczyniówce. Najczęściej jego objawy widoczne są po 50 rż. Może rozrastać się we wszystkich kierunkach: naciekać tęczówkę, naczyniówkę, twardówkę, a nawet rozrastać się obwodowo, tworząc tzw. guz pierścieniowaty, trudny do rozpoznania i źle rokujący.

Rozpoznanie czerniaka ciała rzęskowego opiera się na badaniu w trójlustrze przy rozszerzonej źrenicy. Badanie za pomocą UBM jest metodą najcenniejszą. Dzięki UBM możliwe jest określenie dokładnych rozmiarów guza oraz jego lokalizację w stosunku do otoczenia.

Leczenie czerniaka ciała rzęskowego jest uzależnione od wielkości, umiejscowienia i szerzenia się guza, szybkości jego wzrostu, stanu drugiego oka, a także wieku i stanu ogólnego chorego oraz jego preferencji i obaw. Małe guzy mogą być leczone chirurgicznie.

Milena Szewruk

Literatura:
1) M.H. Niżankowska: "Okulistyka".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory | Dodaj swoje pytanie »
 • Wiedza Polaków na temat zachorowań na nowotwory złośliwe.

  wiedzaPolaków: ???...

  wiedzaPolaków: Drogie Panie! Drodzy Panowie! Jestem położną i studentką położnictwa studiów magisterskich na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W 2014/2015 roku prowadzę badania mające na celu poznanie wiedzy Polaków na temat zachorowań na nowotwory złośliwe....

 • Czy to białaczka?

  Roksana: Witam, od jakiegoś czasu (2 lata) dokuczają mi nocne poty, myślałam że to nerwy albo przez zaburzenia hormonalne (podwyższona prolaktyna). Ale od jakiegoś czasu doszły inne objawy. Wszystko zaczęło się od czerwca tego roku od zatrucia pokarmowego roz...

  Karolina: Czasem objawy nerwicy moga tak przebiegac, dzieje sie cos stresujacego, niepokój? lęk?...

 • Badania kontrolne osoby palącej nałogowo

  Adam: Witam! Chciałbym zapytać, jakie badania kontrolne powinna zrobić osoba w wieku 50-ciu lat, paląca 1 paczkę papierosów dziennie, nie mająca żadnych objawów chorobowych (głownie chodzi mi o wykrycie chorób nowotworowych)?...

  kazek: rzuć palenie...