Czerniak tęczówki i ciała rzęskowego
Czerniak tęczówki
Czerniak tęczówki występuje rzadko i stanowi 5-10% czerniaków błony naczyniowej. Spotykany jest 3-krotnie częściej u ludzi z jasnymi tęczówkami. Na ogół rozwija się u osób w 5.-6. dekadzie życia przez powiększenie wcześniej istniejącej zmiany barwnikowej. Konieczna jest zatem obserwacja podejrzanej zmiany.
Czerniak tęczówki charakteryzuje się pewnymi cechami, np. guzkiem tęczówki ubarwionym lub nieubarwionym, położonym zwykle w dolnej części tęczówki z dostrzegalnym jego powierzchownym unaczynieniem. Do innych typowych cech czerniaka zalicza się guz z przewagą komórek nabłonkowatych, nierównomiernie ubarwiony i silnie unaczyniony oraz guz powodujący zniekształcenie źrenicy i wywinięcie warstwy barwnikowej tęczówki. W rzucie guza może rozwijać się zaćma.
Rozpoznanie kliniczne czerniaka tęczówki jest możliwe na podstawie badania ultrasonograficznego przedniego odcinka oka (UBM), które pozwala na dokładne pomiary guza i określenie jego umiejscowienie w stosunku do prawidłowych struktur. Postępowanie zależy od wyników badań, bowiem stwierdzenie wzrostu guza stanowi wskazanie do sektorowego wycięcia tęczówki z marginesem zdrowej tkanki oraz odtworzeniem otworu źrenicznego. W przypadku braku możliwości chirurgicznego usunięcia guza zalecana jest brachyterapia.
Czerniak ciała rzęskowego
Czerniak ciała rzęskowego występuje częściej niż w tęczówce i znacznie rzadziej niż w naczyniówce. Najczęściej jego objawy widoczne są po 50 rż. Może rozrastać się we wszystkich kierunkach: naciekać tęczówkę, naczyniówkę, twardówkę, a nawet rozrastać się obwodowo, tworząc tzw. guz pierścieniowaty, trudny do rozpoznania i źle rokujący.
Rozpoznanie czerniaka ciała rzęskowego opiera się na badaniu w trójlustrze przy rozszerzonej źrenicy. Badanie za pomocą UBM jest metodą najcenniejszą. Dzięki UBM możliwe jest określenie dokładnych rozmiarów guza oraz jego lokalizację w stosunku do otoczenia.
Leczenie czerniaka ciała rzęskowego jest uzależnione od wielkości, umiejscowienia i szerzenia się guza, szybkości jego wzrostu, stanu drugiego oka, a także wieku i stanu ogólnego chorego oraz jego preferencji i obaw. Małe guzy mogą być leczone chirurgicznie.
Milena Szewruk
Literatura:
1) M.H. Niżankowska: "Okulistyka".
Rak płaskonabłonkowy jamy ustnej - badania
Bartosz: Witam,
Mam pytanie czy spotkaliście się kiedyś z badaniami prowadzonymi przez firmę Pratia? Ich najnowsze działania dotyczą walki z rakiem płaskonabłonkowym jamy ustnej lub gardła u osób w okolicach 70 roku życia i z przeciwwskazaniami do chemiotera...
Mateusz: Też bym się chciał dowiedzieć czegoś więcej, bo mam chorą babcię, która prawdopodobnie by się kwalifikowała do tego. Ale z jedną rzeczą się pomyliłeś, badania prowadzi inna firma. Clinmed, taka mała różnica :-)...
Test in vitro wykrywający nowotwór
Aga: Cześć
Czy ktoś już używał test z moczu
https://sintrex.pl/pl/p/Sintrex-tester-do-wczesnego-wykrywania-chorob-nowotworowych/1
Jaka skuteczność ?...
Agnieszka: Test ten służy do rozpoznawania/monitorowania bardzo specyficznego typu nowotworów tzw. neuroendokrynnych - np. rakowiaka (dość rzadko wystepujących).
Nie ma zastosowania do innych o wiele częściej występujących nowotworów....
Prawdopodobnie jest lek na raka
Beata: Z najnowszych badan w Niemczech wynika ze prawdopodobnie jest lek na raka.Przez zupelny przypadek w laboratorium odkryto ze znany Methadon w polaczeniu z chemiaterapia niszczy komorki rakowe!.Setki osob przyjezdza do lekarzy paliatywnych w Niemiecze...
Kina: To dopiero byłby news....