Diagnostyka niedokrwistości z niedoboru witaminy B12

Rozpoznanie choroby Addisona - Biermera (niedokrwistość z niedoboru witaminy B12) ustala się na podstawie obrazu klinicznego oraz wyników badań laboratoryjnych.

Jednym z charakterystycznych wskaźników niedoboru witaminy B12 w surowicy krwi jest średnia objętość krwinki czerwonej, która u osób zdrowych mieści się w granicach 82-92 ft, a w omawianym typie niedokrwistości osiąga wartości > 100 ft. Erytrocyty mają nieprawidłowy kształt i wielkość (megalocyty - duże okrągłe krwinki). We krwi obwodowej zwraca uwagę zmniejszona liczba retykulocytów oraz leukocytów (szczególnie granulocytów obojętnochłonnych). Szpik jest bogatokomórkowy, występują tu liczne olbrzymie komórki, granulocyty o jądrze pałeczkowatym i z hipersegmentacją, obecne są również megakariocyty z wielopłatowym jądrem.

Podstawowym testem diagnostycznym w wykrywaniu niedoborów witaminy B12 jest oznaczenie całkowitego jej stężenia. Wartości referencyjne mieszczą się w przedziale 200-900 pg/ml (150-666 pmol/l). Stężenie < 200 pg/ml ( < 150 pmol/l) uważa się za obniżone. W diagnostyce laboratoryjnej stosowane są testy oznaczenia kwasu metylomalonowego i homocysteiny. Jako markery metaboliczne ulegają podwyższeniu w przypadku niedoborów kobalaminy. Jednak są to parametry uważane za bardziej czułe w ocenie zasobów ustrojowych tej witaminy niż całkowitego stężenia w surowicy.

Istotne w rozpoznaniu jest określenie przyczyn niedoboru. W tym celu należy wykonać badanie autoprzeciwciał. Wykrycie przeciwciał przeciwko komórkom okładzinowym żołądka, przeciwko IF czy też kompleksowi IF-witamina B12 wskazuje na chorobę Addisona-Biermera. Do różnicowania z niedokrwistością złośliwą niezbędne jest wykonanie testu Schillinga, w którym ocenie podlega zdolność wchłaniania kobalaminy w przewodzie pokarmowym. Niekiedy pomocne staje się wykonanie badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego dla oceny stanu błony śluzowej żołądka.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.
2) W. Kostowski, Z. Herman: "Farmakologia", Tom I.
3) K. Kubicka, W. Kawalec: "Pediatria".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Zespół Mieloprofilacyjny

  Basia: Witam ! Choruje na złośliwy nowotwór krwi zwany jako Zespół Mieloprofilacyjny do tego jeszcze cukrzyca i jaskra . Obecnie miałam robione upusty i biorę lek o nazwie Hydroxycarbamid. Szukam osób które też chorują aby opowiedziały jak są le...

  Aga: A...

 • Eozynofilia u 11 latki bóle wielostawowe

  Emilia: Witam Panie Profesorze, bardzo proszę, aby zerknął Pan okiem na wyniki mojej córki. Ma 11 lat, od sierpnia dokuczają jej bóle stawów, początkowo kolan, następnie bioder. Teraz doszły opasające bóle klatki piersiowej (pojawiły się raz), czasem szyi. ...

  P.: Czy zdiagnozowano juz pani córkę?...

 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....