Diagnostyka ostrych białaczek szpikowych

Diagnostyka w przypadku ostrych białaczek szpikowych jest bardzo szeroka i dokładna. Przede wszystkim wykonuje się badanie morfologiczne krwi obwodowej z rozmazem.

We wczesnym okresie choroby wykrywa się dużą leukocytozę (zwiększoną ilość białych krwinek), niedokrwistość, małopłytkowość, leukopenię (niedobór granulocytów obojętnochłonnych i limfocytów), blasty w rozmazie. Odsetek blastów jest różny w zależności od fazy choroby i jej charakteru.

W drugiej kolejności konieczne jest wykonanie badania szpiku. W tym celu wykonuje się biopsję aspiracyjną szpiku. Zazwyczaj jest ona podstawą rozpoznania, pozwala również określić podtyp morfologiczny ostrej białaczki. W biopsji występuje przewaga jednego typu komórek blastycznych przy równoczesnym zaniku linii erytropoetycznej (czerwonokrwinkowej) i megakriopoetycznej (w której powstają płytki krwi). Gdy nie można uzyskać szpiku przez aspirację wykonuje się treopanobiopsję w celu oceny komórkowości szpiku i określenia zmian w zrębie.

Jeśli badania morfocytochemiczne nie wystarczają do ustalenia rozpoznania , rozstrzygające znaczenie mogą mieć badania immunofenotypu. Wykonuje się również badania cytogenetyczne i molekularne. Pozwalają one na coraz dokładniejsze rozpoznawanie, klasyfikowanie i prognozowanie przebiegu ostrych białaczek.

Podstawowe badania dodatkowe w ostrych białaczkach


W morfologii krwi obwodowej stwierdza się niedokrwistość, małopłytkowość oraz różną liczbę krwinek białych z obecnością blastów w rozmazie. W badaniu układu krzepnięcia obserwuje się zaburzenia krzepnięcia w postaci zespołu wykrzepiania śródnaczyniowego (DIC), pierwotnej fibrynolizy i innych. Badania biochemiczne wykażą podwyższone stężenie kwasu moczowego, podwyższoną aktywność LDH, obniżone stężenie potasu (hipokaliemia).

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory krwi | Dodaj swoje pytanie »
 • Czy to czerwienica prawdziwa - prosze o pomoc!

  Anna: Witam serdecznie, Mam na imie Anna i mam 34 lata. W lipcu robiac badania krwi (po dlugim czasie wczesniejszym nie chodzenia do lekarza) wyszly mi bardzo podwyzszone plytki krwi i ogolnie zly hematokryt. Pani dr pierwszego kontaktu od samego poczatku...

  danuta: zmien hematologa...

 • Czerwienica

  Dorota: Witam, Od 7/2015 ma czerwienicę. Szukam osób, które borykają się z tym problemem....

  Magdalena: Witam.Chetnie wymienie sie doswiadczeniami nt.czerwienicy,choruje od 5 lat,mam 38 lat....

 • Szpiczak - jak dieta przy wysokim potasie

  Natalia: Bardzo skoczył mi poziom potasu po chemioterapii skojarzonej CTD. Jakie produkty mogę jeść, a jakich mam unikać?...

  Ewa: Też miałam przez pewien problem ze zbyt wysokim potasem. Podrzucam wypowiedź lekarza w tym temacie https://www.medpytania.pl/10165-dieta-niskopotasowa. Wykluczenie potasu z diety nie jest aż takie trudne, tylko trzeba pamiętać, że nie można jeść konk...