Gorączka neutropeniczna

Najczęstszym powikłaniem hematologicznym obserwowanym u chorych na nowotwory w trakcie leczenia przeciwnowotworowego jest neutropenia. Wynika ona z toksycznego działania na szpik chemioterapii lub radioterapii, może być także związana z naciekaniem szpiku kostnego przez komórki nowotworowe. Częstość występowania neutropenii u chorych na nowotwory poddawanych chemioterapii wynosi 60-80%, natomiast częstość występowania gorączki neutropenicznej ocenia się na 2-20% przypadków.

Definicja gorączki neutropenicznej


Definicja gorączki neutropenicznej według wytycznych Infectious Diseases Society of America (IDSA) przedstawia się następująco: temperatura w jamie ustnej powyżej 38,3 stopni Celsjusza w pojedynczym pomiarze lub powyżej 38 stopni utrzymująca się ponad 1 godzinę oraz liczba neutrofilów poniżej 500/μl lub poniżej 1000/μl, jeśli przewiduje się jej dalszy spadek do poniżej 500/μl.

Leczenie gorączki neutropenicznej


Leczenie gorączki neutropenicznej zależy od oceny stopnia ryzyka. Podstawą leczenia są antybiotyki o szerokim spektrum działania (ciprofloksacyna plus amoksycylina z kwasem klawulonowym, penicyliny, cefalosporyny III generacji, karbapenemy). Antybiotyki stosowane są w monoterapii (pojedynczy antybiotyk o szerokim spektrum działania) albo w postaci zestawów kilku leków.

U chorych obciążonych dużym ryzykiem należy rozważyć zastosowanie wankomycyny. Wskazaniem do zastosowania wankomycyny w początkowej terapii empirycznej jest kliniczne podejrzenie ciężkiego zakażenia związanego z cewnikiem naczyniowym, udokumentowana kolonizacja przez pneumokoki oporne na penicylinę i cefalosporyny, dodatni wynik posiewu w kierunku bakterii Gram-dodatnich, cechy niewydolności krążenia, intensywna chemioterapia prowadząca do znacznego uszkodzenia błony śluzowej lub zwiększająca ryzyko zakażenia paciorkowcami opornymi na penicylinę, profilaktyczne stosowanie chinolonów u chorych z neutropenią przed wystąpieniem gorączki, nagły wzrost temperatury ciała do ponad 40 stopni Celsjusza mogący świadczyć o posocznicy wywołanej przez paciorkowce zieleniejące.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Zespół Mieloprofilacyjny

  Basia: Witam ! Choruje na złośliwy nowotwór krwi zwany jako Zespół Mieloprofilacyjny do tego jeszcze cukrzyca i jaskra . Obecnie miałam robione upusty i biorę lek o nazwie Hydroxycarbamid. Szukam osób które też chorują aby opowiedziały jak są le...

  Aga: A...

 • Eozynofilia u 11 latki bóle wielostawowe

  Emilia: Witam Panie Profesorze, bardzo proszę, aby zerknął Pan okiem na wyniki mojej córki. Ma 11 lat, od sierpnia dokuczają jej bóle stawów, początkowo kolan, następnie bioder. Teraz doszły opasające bóle klatki piersiowej (pojawiły się raz), czasem szyi. ...

  P.: Czy zdiagnozowano juz pani córkę?...

 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....