Hemafereza lecznicza

Hemafereza to usunięcie z krwi określonego składnika.

Wyróżnia się następujące rodzaje hemaferezy:

Plazmaferezę, która może być:
a. częściowa - usunięcie 1-1,5 l osocza z jednoczesnym podaniem takiej samej ilości preparatu osoczozastępczego lub bez substytucji,
b. całkowita - usunięcie 3-4 l osocza, zawsze z substytucją (tzw. wymiana osocza),
c. perfuzyjna (selektywna) - po odseparowaniu osocza poddaje się je filtracji w celu usunięcia niepożądanych składników; oczyszczone, własne osocze, połączone z krwinkami powraca do pacjenta.

Cytaferezy tj. erytrocytafereza - najczęściej stosowana jest wymiana erytrocytów, granulocytafereza, limfocytafereza, trombocytafereza, separacja komórek macierzystych.

Fotofereza z kolei polega na napromieniowaniu pozaustrojowym promieniami ultrafioletowymi wyizolowanych i uczulonych limfocytów, a następnie zwrócenie ich pacjentowi.

Opis zabiegu hemaferezy


Do hemaferezy służą tzw. separatory komórkowe. Krew pobierana z dojścia żylnego jest poddawana wirowaniu i rozdziałowi na erytrocyty i tzw. elementy bogatoskładnikowe, z których dopiero uzyskuje się określony składnik (krwinki, osocze, różne substancje). Pozostałe krwinki i osocze albo krwinki zawieszone w roztworze zastępującym osocze powracają do pacjenta przez drugie dojście dożylne. Wydajność nowoczesnych aparatów pozwala używać jednego dwukanałowego cewnika umieszczonego w żyle centralnej.

Wskazania do hemaferezy


Hemafereza jest zwykle leczeniem uzupełniającym, stosowanym w początkowy etapie leczenia. Do uzyskania określonego celu konieczne jest kilkukrotne wykonanie zabiegu. Wskazaniem do plazmaferezy jest: zakrzepowa plamica małopłytkowa, miastenia gravis, plamica poprzetoczeniowa, zespół Guillaina Barrego (postać ciężka), demielinizacyjna polineuropatia IgA i IgG i inne. Cytaferezę wykonuje się w przypadku: nadpłytkowości, hiperleukocytozy, niedokrwistości sierpowatokrwinkowej, poliglobulii i czerwienicy prawdziwej oraz w innych stanach.

Przeciwwskazania do hemaferezy


Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania hemaferezy jest jedynie wstrząs i skrajnie ciężki stan ogólny chorego.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Zespół Mieloprofilacyjny

  Basia: Witam ! Choruje na złośliwy nowotwór krwi zwany jako Zespół Mieloprofilacyjny do tego jeszcze cukrzyca i jaskra . Obecnie miałam robione upusty i biorę lek o nazwie Hydroxycarbamid. Szukam osób które też chorują aby opowiedziały jak są le...

  Aga: A...

 • Eozynofilia u 11 latki bóle wielostawowe

  Emilia: Witam Panie Profesorze, bardzo proszę, aby zerknął Pan okiem na wyniki mojej córki. Ma 11 lat, od sierpnia dokuczają jej bóle stawów, początkowo kolan, następnie bioder. Teraz doszły opasające bóle klatki piersiowej (pojawiły się raz), czasem szyi. ...

  P.: Czy zdiagnozowano juz pani córkę?...

 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....