Leczenia wspomagające ostrych białaczek szpikowych

Leczenie wspomagające ostrych białaczek szpikowych ma podstawowe znaczenie dla przeprowadzenia skutecznego leczenia indukcyjnego i dla przeżycia wczesnego okresu leczenia (śmiertelność może wynosić 30%), a także w trakcie leczenia konsolidującego i reindukcji u chorych ze wznową białaczki.

Leczenia wspomagające obejmuje zapobieganie zakażeniom poprzez umieszczenie chorego w separatce, dezynfekcję otoczenia i żywności, dekontaminację przewodu pokarmowego czyli wyjałowienie dzięki stosowaniu antybiotyków i chemioterapeutyków (neomycyna, kolistyna, biseptol, chinoliny). Istotne jest wyrównanie zaburzeń czynności układy krążenia, oddechowego i nerek. Leczenie wspomagające to również leczenie zakażeń (przed i w czasie chemioterapii) antybiotykami o szerokim spekrtum działania oraz lekami przeciwgrzybicznymi i przeciwwirusowymi.

W przypadku niedokrwistości przetacza się koncentratów krwinek czerwonych dla osiągnięcia hemoglobiny powyżej 8g/dl. Natomiast przetoczenie koncentratów krwinek płytkowych przy licznie płytek poniżej 20G/l ma zapobiec powikłaniom krwotocznym.

Leczenie wspomagające obejmuje również leczenie zaburzeń krzepnięcia (zespół wykrzepiania śródnaczyniowego, pierwotna fibrynoliza, niedobór czynników protrombiny), zapobieganie zespołowi ostrego rozpadu guza (zwykle u chorych z wysoką leukocytozą i u chorych ze szczególnymi postaciami białaczek), które polega na dobrym nawodnieniu, alkalizacji, podaniu leków moczopędnych i allopurinolu.

Zapobieganie wymiotom jest bardzo ważne w czasie trwania chemioterapii. W tym celu podaje się leki przeciwwymiotne np. metoklopramid, deksametazon lub blokery receptorów serotoninowych 5-HT3. W celu przyspieszenia regeneracji szpiku i skrócenia okresu aplazji po chemioterapii podaje się czynniki wzrostu. Konieczne jest również właściwe odżywianie, a w razie potrzeby pozajelitowe.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory krwi | Dodaj swoje pytanie »
 • Czy to czerwienica prawdziwa - prosze o pomoc!

  Anna: Witam serdecznie, Mam na imie Anna i mam 34 lata. W lipcu robiac badania krwi (po dlugim czasie wczesniejszym nie chodzenia do lekarza) wyszly mi bardzo podwyzszone plytki krwi i ogolnie zly hematokryt. Pani dr pierwszego kontaktu od samego poczatku...

  danuta: zmien hematologa...

 • Czerwienica

  Dorota: Witam, Od 7/2015 ma czerwienicę. Szukam osób, które borykają się z tym problemem....

  Magdalena: Witam.Chetnie wymienie sie doswiadczeniami nt.czerwienicy,choruje od 5 lat,mam 38 lat....

 • Szpiczak - jak dieta przy wysokim potasie

  Natalia: Bardzo skoczył mi poziom potasu po chemioterapii skojarzonej CTD. Jakie produkty mogę jeść, a jakich mam unikać?...

  Ewa: Też miałam przez pewien problem ze zbyt wysokim potasem. Podrzucam wypowiedź lekarza w tym temacie https://www.medpytania.pl/10165-dieta-niskopotasowa. Wykluczenie potasu z diety nie jest aż takie trudne, tylko trzeba pamiętać, że nie można jeść konk...