Leczenie czerniaka naczyniówki

Postępowanie terapeutyczne w czerniaku naczyniówki powinno być zindywidualizowane i zależne od: wielkości guza, jego umiejscowienia i ekspansywności, ostrości wzroku chorego oka, a także stanu oka towarzyszącego, wieku, stanu zdrowia i preferencji chorego.

Postępowanie zachowawcze w czerniaku naczyniówki


Obserwacja bez leczenia dotyczy zmian podejrzanych.

Brachyterapia polega na zastosowaniu aplikatorów zawierających pierwiastki promieniotwórcze, które zostają czasowo przymocowane do twardówki w rzucie guza. Brachyterapia stanowi aktualnie metodę z wyboru w guzach małych i średnich. Metoda ta niesie ze sobą powikłania w postaci zaćmy, uszkodzenia siatkówki i nerwu wzrokowego.

Termoterapia przezziernicza (TTT) polega na przegrzaniu guza wiązką promieniowania lasera diodowego zbliżonego do podczerwieni (840nm), co powoduje zmniejszenie masy guza. Metoda TTT może być stosowana jako przygotowanie do brachyterapii lub jej wspomaganie.

Radioterapia zewnętrzna promieniowaniem cząsteczkowym polega na niszczeniu czerniaka strumieniem wyrzucanych przez cyklotron protonów lub jonów helu o wysokiej energii liniowej. Metoda ta jest lepsza od brachyterapii ze względu na możliwość lepszego zogniskowania wiązki promieniowania.

Radioterapia stereotaktyczna jest nową metodą stosującą tzw. nóż gamma, który wysyła do zlokalizowanej stereotaktycznie objętości tkanki nowotworowej odpowiednią dawkę promieniowania. Metoda ma zastosowanie w leczeniu dużych guzów.

Postępowanie chirurgiczne w czerniaku naczyniówki


Postępowanie chirurgiczne w przypadku czerniaka błony naczyniowej obejmuje aktualnie 3 sposoby. Jednym z nich jest miejscowa resekcja przez twardówkowa, która polega na wycięciu guza z marginesem zdrowej tkanki naczyniowej. Wskazanie stanowią guzy zbyt wysokie, aby objęła je brachyterapia, a jednocześnie o niezbyt rozległej podstawie, nienaciekające tylnego bieguna naczyniówki. Metoda pozwala zachować gałkę oczną i jej funkcję.

Usunięcie gałki ocznej (enucleatio) jest jednym z podstawowych sposobów leczenia czerniaka oka. Wskazania do wyłuszczenia gałki ocznej stanowią guzy błony naczyniowej naczyniówki nienadające się do leczenia zachowawczego. Wypatroszenie oczodołu (exenteratio) jest stosowane przy zajęciu oczodołu w momencie rozpoznania, a także przy wznowie po enukleacji.

Leczenie paliatywne w czerniaku naczyniówki


Chemioterapia i immunoterapia nie dają wyraźnych korzyści terapeutycznych w leczeniu czerniaka i jego rozsiewu. Są leczeniem paliatywnym stosowanym w przypadku przerzutów, które najczęściej występują w płucach i wątrobie. Leczenie może przedłużyć życie od kilku miesięcy do roku.

Milena Szewruk

Literatura:
1) M.H. Niżankowska: "Okulistyka".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory | Dodaj swoje pytanie »
 • Rak płaskonabłonkowy jamy ustnej - badania

  Bartosz: Witam, Mam pytanie czy spotkaliście się kiedyś z badaniami prowadzonymi przez firmę Pratia? Ich najnowsze działania dotyczą walki z rakiem płaskonabłonkowym jamy ustnej lub gardła u osób w okolicach 70 roku życia i z przeciwwskazaniami do chemiotera...

  Mateusz: Też bym się chciał dowiedzieć czegoś więcej, bo mam chorą babcię, która prawdopodobnie by się kwalifikowała do tego. Ale z jedną rzeczą się pomyliłeś, badania prowadzi inna firma. Clinmed, taka mała różnica :-)...

 • Test in vitro wykrywający nowotwór

  Aga: Cześć Czy ktoś już używał test z moczu https://sintrex.pl/pl/p/Sintrex-tester-do-wczesnego-wykrywania-chorob-nowotworowych/1 Jaka skuteczność ?...

  Agnieszka: Test ten służy do rozpoznawania/monitorowania bardzo specyficznego typu nowotworów tzw. neuroendokrynnych - np. rakowiaka (dość rzadko wystepujących). Nie ma zastosowania do innych o wiele częściej występujących nowotworów....

 • Prawdopodobnie jest lek na raka

  Beata: Z najnowszych badan w Niemczech wynika ze prawdopodobnie jest lek na raka.Przez zupelny przypadek w laboratorium odkryto ze znany Methadon w polaczeniu z chemiaterapia niszczy komorki rakowe!.Setki osob przyjezdza do lekarzy paliatywnych w Niemiecze...

  Kina: To dopiero byłby news....