Leczenie czerniaka naczyniówki

Postępowanie terapeutyczne w czerniaku naczyniówki powinno być zindywidualizowane i zależne od: wielkości guza, jego umiejscowienia i ekspansywności, ostrości wzroku chorego oka, a także stanu oka towarzyszącego, wieku, stanu zdrowia i preferencji chorego.

Postępowanie zachowawcze w czerniaku naczyniówki


Obserwacja bez leczenia dotyczy zmian podejrzanych.

Brachyterapia polega na zastosowaniu aplikatorów zawierających pierwiastki promieniotwórcze, które zostają czasowo przymocowane do twardówki w rzucie guza. Brachyterapia stanowi aktualnie metodę z wyboru w guzach małych i średnich. Metoda ta niesie ze sobą powikłania w postaci zaćmy, uszkodzenia siatkówki i nerwu wzrokowego.

Termoterapia przezziernicza (TTT) polega na przegrzaniu guza wiązką promieniowania lasera diodowego zbliżonego do podczerwieni (840nm), co powoduje zmniejszenie masy guza. Metoda TTT może być stosowana jako przygotowanie do brachyterapii lub jej wspomaganie.

Radioterapia zewnętrzna promieniowaniem cząsteczkowym polega na niszczeniu czerniaka strumieniem wyrzucanych przez cyklotron protonów lub jonów helu o wysokiej energii liniowej. Metoda ta jest lepsza od brachyterapii ze względu na możliwość lepszego zogniskowania wiązki promieniowania.

Radioterapia stereotaktyczna jest nową metodą stosującą tzw. nóż gamma, który wysyła do zlokalizowanej stereotaktycznie objętości tkanki nowotworowej odpowiednią dawkę promieniowania. Metoda ma zastosowanie w leczeniu dużych guzów.

Postępowanie chirurgiczne w czerniaku naczyniówki


Postępowanie chirurgiczne w przypadku czerniaka błony naczyniowej obejmuje aktualnie 3 sposoby. Jednym z nich jest miejscowa resekcja przez twardówkowa, która polega na wycięciu guza z marginesem zdrowej tkanki naczyniowej. Wskazanie stanowią guzy zbyt wysokie, aby objęła je brachyterapia, a jednocześnie o niezbyt rozległej podstawie, nienaciekające tylnego bieguna naczyniówki. Metoda pozwala zachować gałkę oczną i jej funkcję.

Usunięcie gałki ocznej (enucleatio) jest jednym z podstawowych sposobów leczenia czerniaka oka. Wskazania do wyłuszczenia gałki ocznej stanowią guzy błony naczyniowej naczyniówki nienadające się do leczenia zachowawczego. Wypatroszenie oczodołu (exenteratio) jest stosowane przy zajęciu oczodołu w momencie rozpoznania, a także przy wznowie po enukleacji.

Leczenie paliatywne w czerniaku naczyniówki


Chemioterapia i immunoterapia nie dają wyraźnych korzyści terapeutycznych w leczeniu czerniaka i jego rozsiewu. Są leczeniem paliatywnym stosowanym w przypadku przerzutów, które najczęściej występują w płucach i wątrobie. Leczenie może przedłużyć życie od kilku miesięcy do roku.

Milena Szewruk

Literatura:
1) M.H. Niżankowska: "Okulistyka".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory | Dodaj swoje pytanie »
 • Pomoc osobom chorym onkologicznie po 60. roku życia

  wygraj zdrowie: Stowarzyszenie *Wygraj Zdrowie* zaprasza do udziału w projekcie współfinansowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pod nazwą *Moja wiedza - moje zdrowie*. Jest to program pomocy dla osób chorych onkologicznie, które ukończyły 60 rok życ...

  wygraj zdrowie: Przypominamy o możliwości skorzystania z pomocy u wybranych specjalistów w ramach zajęć grupowych - warsztatowych lub konsultacji indywidualnych. Projekt trwa do połowy grudnia 2015 r....

 • Program pomocy osobom chorym onkologicznie i ich rodzinom

  Wygraj Zdrowie: Stowarzyszenie *Wygraj Zdrowie* zaprasza do udziału w projekcie współfinansowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pod nazwą *Razem po zdrowie*. Jest to program pomocy dla osób chorych onkologicznie i ich rodzin. W ramach projektu Stowa...

  Wygraj Zdrowie: Szanowni Państwo, przypominamy o możliwości uczestniczenia w warsztatach grupowych lub skorzystania z porad u wybranych specjalistów. Projekt trwa do połowy grudnia 2015 roku....

 • Rak zoladka, przezuty do watroby i pepka

  Bartosz: Czesc! Na wstepie przepraszam, za brak polskich liter, ale w tej chwili nie moge sie nimi poslugiwac. Pisze ten wpis nie po to, zeby wiedziec, jak pomoc bliskiej mi osobie, bo niestety juz nie zyje. Teraz pomaga jej tylko pamiec i modlitwa. Pisze...

  Robert: Podiadam olej nr tel 507938691...