Leczenie immunologicznej plamicy małopłytkowej

Leczenie immunologicznej plamicy małopłytkowej (ITP) zależy od stanu ciężkości choroby. Jeśli ITP ma łagodny przebieg, liczba płytek przewyższa wartość 30 tys./mm3 a także nie występują objawy skazy krwotocznej wówczas nie stosuje się leczenia. W wielu przypadkach dochodzi do samoistnego wyleczenia, wtedy także nie podejmuje się żadnych działań mających na celu zwalczenie ITP.

Leczenie ITP glikokortykosteroidami


W pozostałych przypadkach lekami pierwszego rzutu są glikokortykosteroidy (GKS), zwykle prednizon. U większości chorych GKS powodują wzrost liczby płytek krwi, poprzez zablokowanie niszczenia opłaszczonych przeciwciałami komórek. Oprócz tego steroidy działając bezpośrednio na ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają objawy skazy krwotocznej. Stosowanie GKS zmniejsza ryzyko wystąpienia krwawienia śródczaszkowego.

Steroidy przy długotrwałym leczeniu ujawniają swoje liczne działania niepożądane, do których należą: otyłość, cukrzyca posterydowa, nadciśnienie tętnicze, zaćma, upośledzenie funkcji mięśni (miopatia), zmniejszenie stężenia potasu (hipokaliemia), upośledzenie gojenia się ran, osteoporoza. Zaleca się u chorych przyjmujących prednizon ponad 3 miesiące, suplementację wapnia i witaminy D w celu zapobiegania osteoporozie.

Leczenie GKS rozpoczyna się od mniejszych dawek. Oczywiście, gdy występuje znaczne nasilenie skazy krwotocznej, dawki ulegają zwiększeniu. W najcięższych przypadkach konieczne bywa podawanie GKS w formie dożylnej, najlepiej w stałym wlewie kroplowym. W zagrażających życiu trudnych do opanowania krwotokach należy przetoczyć koncentrat krwinek czerwonych. Ze względu na krótki czas życia podanych płytek przetoczenia wykonuje się co 2-3 dni, aż do ustąpienia zagrożenia.

Niedokrwistości pokrwotoczne również mogą być wskazaniem do przetoczenia krwinek czerwonych. W ciężkich krwawieniach z nosa stosuje się tamponowanie spongostanem nasyconym trombiną, opatrunek uciskowy oraz okład z lodu. Z metod leczenia zachowawczego należy wymienić dożylne podawanie preparatów immunoglobuliny G (IgG). Ta metoda leczenia rezerwowana jest dla przypadków opornych na inne metody, a także w razie przeciwwskazań do kortykoterapii. Minusem leczenia preparatem IgG jest to, iż uzyskiwana remisja bywa przejściowa i utrzymuje się od 2 tygodni do 2 miesięcy.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.
2) W. Kawalec, K. Kubicka: "Pediatria".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Zespół Mieloprofilacyjny

  Basia: Witam ! Choruje na złośliwy nowotwór krwi zwany jako Zespół Mieloprofilacyjny do tego jeszcze cukrzyca i jaskra . Obecnie miałam robione upusty i biorę lek o nazwie Hydroxycarbamid. Szukam osób które też chorują aby opowiedziały jak są le...

  Aga: A...

 • Eozynofilia u 11 latki bóle wielostawowe

  Emilia: Witam Panie Profesorze, bardzo proszę, aby zerknął Pan okiem na wyniki mojej córki. Ma 11 lat, od sierpnia dokuczają jej bóle stawów, początkowo kolan, następnie bioder. Teraz doszły opasające bóle klatki piersiowej (pojawiły się raz), czasem szyi. ...

  P.: Czy zdiagnozowano juz pani córkę?...

 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....