Leczenie niedokrwistości z niedoboru witaminy B12

Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12 jest całkowicie odwracalna. W tym celu uzupełnia się niedobory tej witaminy różnymi preparatami. Podaje się cyjanokobalaminę domięśniowo raz dziennie przez okres 10-14 dni, a po uzyskaniu prawidłowych parametrów czerwonokrwinkowych stosuje się raz w miesiącu do końca życia.

Przedstawiony schemat leczenia dotyczy głównie pacjentów z chorobą Addissona-Biermera. Chorym po gastrektomii całkowitej lub resekcji jelita krętego należy podawać witaminę B12 profilaktycznie domięśniowo raz w miesiącu. W niektórych krajach jest dostępna witamina do stosowania doustnego.

Możliwe są działania niepożądane wynikające z leczenia niedokrwistości z niedoboru witaminy B12, np. uczucie obrzęku całego ciała, szczególnie po podaniu pozajelitowym, ze strony układu sercowo-naczyniowego niewydolność serca, obrzęk płuc, zakrzepica obwodowych naczyń krwionośnych. Mogą pojawić się: przejściowa, łagodna biegunka, wzdęcia, świąd lub osutka, silny ból w miejscu podania oraz reakcje nadwrażliwości.

Witaminy B12 nie powinny stosować osoby uczulone na cyjanokobalaminę lub kobalt, a jeśli podejrzewana jest nadwrażliwość, przed podaniem należy podać dawkę próbną śródskórnie. Przez pierwsze 48 godzin leczenia powinno się monitorować poziom potasu, ze względu na ewentualną hipokaliemię. Już po 7 dniach następuje przyrost stężenia hemoglobiny, erytrocytów i hematokrytu, a normalizacja tych parametrów następuje po około 2 miesiącach. Niestety mimo wyrównania niedokrwistości, u chorych z neuropatią obwodową uszkodzenie rdzenia jest nieodwracalne.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.
2) W. Kostowski, Z. Herman: "Farmakologia", Tom I.
3) K. Kubicka, W. Kawalec: "Pediatria".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Zespół Mieloprofilacyjny

  Basia: Witam ! Choruje na złośliwy nowotwór krwi zwany jako Zespół Mieloprofilacyjny do tego jeszcze cukrzyca i jaskra . Obecnie miałam robione upusty i biorę lek o nazwie Hydroxycarbamid. Szukam osób które też chorują aby opowiedziały jak są le...

  Aga: A...

 • Eozynofilia u 11 latki bóle wielostawowe

  Emilia: Witam Panie Profesorze, bardzo proszę, aby zerknął Pan okiem na wyniki mojej córki. Ma 11 lat, od sierpnia dokuczają jej bóle stawów, początkowo kolan, następnie bioder. Teraz doszły opasające bóle klatki piersiowej (pojawiły się raz), czasem szyi. ...

  P.: Czy zdiagnozowano juz pani córkę?...

 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....