Małopłytkowość poprzetoczeniowa

Małopłytkowość poprzetoczeniowa oznacza nagłe wystąpienie ciężkiej, zagrażającej życiu skazy krwotocznej, z ilością płytek poniżej 5 tys./mm3 w okresie 5-15 dni od przetoczenia krwi.

Plamica przetoczeniowa powstaje z powodu niszczenia trombocytów przez alloprzeciwciała przeciwpłytkowe. Alloprzeciwciała to komórki wyprodukowane przez jednego osobnika, a reagujące z antygenami innego osobnika. Występuje niemal wyłącznie u kobiet w średnim lub starszym wieku, wieloródek lub wielokrotnych biorców krwi.

Objawy kliniczne małopłytkowości poprzetoczeniowej pojawiają się nagle i są typowe dla skazy krwotocznej. U około 10% chorych opisywano krwotoki śródmózgowe, które kończyły się śmiercią. Aby rozpoznać ten rodzaj plamicy należy wykluczyć inne przyczyny małopłytkowości obwodowej.

Leczenie małopłytkowości poprzetoczeniowej


Leczenie małopłytkowości poprzetoczeniowej rozpoczyna się od podania preparatu immunoglobuliny anty-D. W 90% następuje poprawa już po 2-3 dniach. Leczenie kortykosteroidami jest nieskuteczne. Nie przetacza się również koncentratu płytek krwi w obawie przed pogłębieniem odczynu poprzetoczeniowego.

Zagrożenie nawrotem choroby stanowi uzasadnienie do autoprzetoczeń w razie konieczności podania krwi w przyszłości. Szczególną ostrożność powinno się zachować u matek noworodków z małopłytkową plamicą autoimmunologiczną. U tych kobiet przetoczenie krwi może spowodować wystąpienie plamicy poprzetoczeniowej.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.
2) W. Kawalec, K. Kubicka: "Pediatria".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Zespół Mieloprofilacyjny

  Basia: Witam ! Choruje na złośliwy nowotwór krwi zwany jako Zespół Mieloprofilacyjny do tego jeszcze cukrzyca i jaskra . Obecnie miałam robione upusty i biorę lek o nazwie Hydroxycarbamid. Szukam osób które też chorują aby opowiedziały jak są le...

  Aga: A...

 • Eozynofilia u 11 latki bóle wielostawowe

  Emilia: Witam Panie Profesorze, bardzo proszę, aby zerknął Pan okiem na wyniki mojej córki. Ma 11 lat, od sierpnia dokuczają jej bóle stawów, początkowo kolan, następnie bioder. Teraz doszły opasające bóle klatki piersiowej (pojawiły się raz), czasem szyi. ...

  P.: Czy zdiagnozowano juz pani córkę?...

 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....