Nabyte anomalie płytek krwi

Nabyte anomalie krwinek obserwuje się często w przebiegu różnych chorób, zarówno układu krwiotwórczego jak i innych układów i narządów.

Od dawna znana jest trombopatia mocznicowa, gdzie dochodzi do upośledzenia adhezji, agregacji i prokoagulacyjnej aktywacji płytek. Wpływ na to wywiera upośledzenie funkcji nerek i hematokryt. Nagromadzenie mocznika, kreatyniny, lipoprotein o nieprawidłowym składzie we krwi krążącej w przebiegu mocznicy prowadzi do upośledzenia czynności płytek. W razie wystąpienia skazy krwotocznej w tym przypadku stosuje się desmopresynę.

Przewlekłe choroby wątroby zaburzają istotnie hemostazę poprzez zmniejszenie syntezy czynników krzepnięcia, zwiększenie aktywności fibrynolitycznej (fibrynoliza - rozpuszczanie skrzepu), zmniejszenie stężenia fibrynogenu, małopłytkowość związaną z hipersplenizmem (powiększenie śledziony) lub zespołem wewnątrznaczyniowego wykrzepiania - DIC.

W różnych zespołach mieloproliferacyjnych stwierdza się upośledzenie agregacji trombocytów, wydzielania płytkowego, liczby receptorów na błonie płytkowej itp. Zaburzenia płytek związane są najprawdopodobniej z defektem megakariocytów. Leczenie w zespołach mieloproliferacyjnych, np. w czerwienicy prawdziwej, ma na celu zapobieganie krwawieniom poprzez utrzymywanie hematokrytu poniżej 45% lub zmniejszenie liczby płytek krwi za pomocą skutecznych leków jak ma to miejsce w nadpłytkowości samoistnej.

W przebiegu ostrych białaczek oprócz małopłytkowości dochodzi do zaburzeń płytkowych ziarnistości (choroba puli magazynowej) z upośledzeniem agregacji i wydzielania. Płytki są większe, wykazują zaburzenia kształtu i ziarnistości.

W szpiczaku IgA, IgG oraz w makroglobulinemii Waldenströma stwierdza się dysfunkcję płytek krwi korelującą ze stężeniem białka monoklonalnego i lepkością krwi. Leczeniem z wyboru jest plazmafereza. Po oczyszczeniu osocza czas krwawienia ulega skróceniu, ustępują zaburzenia czynności płytek, a objawy skazy krwotocznej cofają się.

Nabyte anomalie o charakterze puli magazynowej występują również w przebiegu DIC, nocnej napadowej hemoglobinurii, toczniu układowym, chorobach reumatoidalnych, ostrych i przewlekłych zakażeniach, niedoczynności tarczycy, sinicznych wadach serca, niedobrze żelaza.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.
2) F. Kokot: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Eozynofilia u 11 latki bóle wielostawowe

  Emilia: Witam Panie Profesorze, bardzo proszę, aby zerknął Pan okiem na wyniki mojej córki. Ma 11 lat, od sierpnia dokuczają jej bóle stawów, początkowo kolan, następnie bioder. Teraz doszły opasające bóle klatki piersiowej (pojawiły się raz), czasem szyi. ...

  P.: Czy zdiagnozowano juz pani córkę?...

 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....

 • Ziarnistość toksyczna w granulocytach

  Magda: Witam! Zdaję sobie sprawę z tego, że forum nie jest dobrym miejscem na stawianie rozpoznań czy wnikliwą analizę badań, zawsze się tego wystrzegam..ale czekając na wizytę u hematologa chciałabym dowiedzieć się czegoś konkretnego o ziarnistości toksycz...

  majk: hej Może świadczyć o odczynie białaczkowym (nie mylić z białaczką!!! ) występującym w wielu chorobach np. zapalnych. Hematolog powinien zlecić dodatkowe badania...