Niedokrwistość pokrwotoczna

Niedokrwistość pokrwotoczna (anemia pokrwotoczna) rozwija się na skutek ostrego lub przewlekłego krwawienia. Ostre przyczyny anemii związane są najczęściej z utratą krwi podczas urazu, przewlekłe z krwawieniami z przewodu pokarmowego.

Nasilenie objawów niedokrwistości zależy od tego, jak szybko doszło do utraty krwi i jaka była jej objętość. Ważny jest również wiek pacjenta. Osoby młodsze zazwyczaj lepiej znoszą krwawienia niż osoby w starszym wieku.

Nagła utrata krwi


Jeżeli pacjent utraci nagle pół litra krwi (całkowita ilość krwi w ludzkim organizmie wynosi około 5 litrów) dochodzi do niewielkiego obniżenia ciśnienia żylnego, natomiast wartość ciśnienia tętniczego pozostaje praktyczne bez zmian. Jeżeli człowiek utraci 750 ml krwi wówczas dodatkowo obniża się ciśnienie tętnicze, a serce zaczyna przepompowywać mniej krwi (spada objętość wyrzutowa). Szybka utrata 1,5 do 2 litrów krwi jest bardzo niebezpieczna. Skóra chorego staje się zimna, występują również zimne poty. Pacjent jest zaniepokojony, przestaje oddawać mocz, dochodzi do utraty przytomności i wstrząsu.

Jeżeli utrata krwi ma charakter przewlekły, odchylenia w badaniach i objawy sugerują niedokrwistość z niedoboru żelaza.

W przebiegu anemii pokrwotocznej w badaniach dodatkowych można zaobserwować wiele odchyleń. Przede wszystkim należy wykonać morfologię krwi. Zaraz po krwotoku poziom hemoglobiny może być prawidłowy. Dopiero po kilku dniach dochodzi do jej obniżenia. We krwi obwodowej po pewnym czasie pojawiają się również retikulocyty i erytroblasty. Są to komórki wytwarzane w szpiku kostnym, z których powstają krwinki czerwone. Wzrost ich poziomu oznacza, że organizm próbuje wyrównać utratę krwi i zaczyna intensywnie wytwarzać erytrocyty.

Inne odchylenia w morfologii polegają na zwiększeniu poziomu krwinek białych i płytek krwi. Wykonuje się także biopsję szpiku, oznaczenie poziomu żelaza i erytropoetyny we krwi oraz badanie kału na krew utajoną. Niektóre badania obrazowe pozwalają znaleźć źródła krwawienia, np. gastroskopia.

Leczenie niedokrwistości pokrwotocznej


Leczenie niedokrwistości polega na zahamowaniu utraty krwi. Ponadto podaje się leki mające na celu zwiększenie objętości płynów krążących w naczyniach: sól fizjologiczną, płyn Ringera, hydroksyetylowaną skrobię, koncentrat krwinek czerwonych, koncentrat krwinek płytkowych czy krew pełną, w zależności od stanu pacjenta.

Anna Adamska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Zespół Mieloprofilacyjny

  Basia: Witam ! Choruje na złośliwy nowotwór krwi zwany jako Zespół Mieloprofilacyjny do tego jeszcze cukrzyca i jaskra . Obecnie miałam robione upusty i biorę lek o nazwie Hydroxycarbamid. Szukam osób które też chorują aby opowiedziały jak są le...

  Aga: A...

 • Eozynofilia u 11 latki bóle wielostawowe

  Emilia: Witam Panie Profesorze, bardzo proszę, aby zerknął Pan okiem na wyniki mojej córki. Ma 11 lat, od sierpnia dokuczają jej bóle stawów, początkowo kolan, następnie bioder. Teraz doszły opasające bóle klatki piersiowej (pojawiły się raz), czasem szyi. ...

  P.: Czy zdiagnozowano juz pani córkę?...

 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....