Niedokrwistość z niedoboru miedzi

Niedokrwistość z niedoboru miedzi obserwuje się sporadycznie.

Miedź


Miedź jest pierwiastkiem śladowym występującym we wszystkich rodzajach tkanek. Największa jej kumulacja ma miejsce w mózgu, wątrobie, sercu oraz w nerkach. Miedź ma istotne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Poprzez aktywację wielu enzymów bierze udział w rozwoju i podtrzymywaniu czynności układu sercowo - naczyniowego (w tym serca, naczyń krwionośnych), układu kostnego oraz układu nerwowego, także mózgu.

Miedź dodatnio na mielinę - ochronną błonę otaczająca komórki nerwowe, oraz wspomaga przesyłanie impulsów nerwowych i reguluje poziom neuroprzekaźników w mózgu. Jest również potrzebna do produkcji zdrowych czerwonych krwinek, wraz z ich białkiem - hemoglobiną.

Niedobór miedzi


Niedobór miedzi powoduje powstanie niedokrwistości, niekorzystnie wpływa na włosy i paznokcie przyczyniając się do ich odbarwienia, może wywoływać rozległe uszkodzenia serca i tętnic, nieprawidłowości w zapisie elektrokardiograficznym (EKG), może zwiększać ryzyko zawału, zaburzać pracę centralnego układu nerwowego, co objawia się zaburzeniem koncentracji, odrętwieniem, mrowieniem i innymi schorzeniami neurologicznymi.

Niskie stężenie miedzi we krwi obniża liczbę białych krwinek, dzięki czemu zwiększa się podatność na zakażenia, przeziębienia i inne choroby. Niedobór miedzi powoduje zaburzenia w powstawaniu kolagenu, białka które wchodzi w skład tkanki łącznej. Poza tym pociąga za sobą ograniczenie produkcji energii przez organizm i obniżenie sprawności enzymów.

Przyczyny niedoboru miedzi


Przyczyny niedoboru miedzi i wynikającej z tego niedokrwistości są następujące:
- wrodzony niedobór ceruloplazminy - białka wiążącego miedź, w chorobie Wilsona,
- dieta uboga w ten pierwiastek,
- zaburzenia wchłaniania - zespoły złego wchłaniania, żywienie pozajelitowe, zespół nerczycowy,
- wiązanie miedzi w czasie leczenia penicylaminą lub podawania dużej ilości alkaliów.

Cechami charakteryzującymi niedokrwistość spowodowaną niedoborem miedzi jest: anemia normo- lub makrocytowa, zmniejszona liczna retykulocytów, erytroblasty z wodniczkami w szpiku, syderoblasty pierścieniowate w szpiku czyli erytroblasty zawierające większą liczbę ziaren pozahemoglobinowego żelaza, ułożonych w postaci wianuszka wokół jądra. Niedobór miedzi nie jest częstą przyczyną niedokrwistości, lecz zbyt rzadko jest uwzględniany w diagnostyce różnicowej niedokrwistości o niejasnej przyczynie.

Leczenie polega na wzbogaceniu diety w pokarmy zawierające miedź (wątroba, ryby). Korzystne efekty przynosi stosowanie preparatów wielowitaminowych z tym pierwiastkiem.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.
2) W.Kostowski, Z.Herman: "Farmakologia", Tom I.
3) K.Kubicka, W. Kawalec: "Pediatria".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....

 • Ziarnistość toksyczna w granulocytach

  Magda: Witam! Zdaję sobie sprawę z tego, że forum nie jest dobrym miejscem na stawianie rozpoznań czy wnikliwą analizę badań, zawsze się tego wystrzegam..ale czekając na wizytę u hematologa chciałabym dowiedzieć się czegoś konkretnego o ziarnistości toksycz...

  majk: hej Może świadczyć o odczynie białaczkowym (nie mylić z białaczką!!! ) występującym w wielu chorobach np. zapalnych. Hematolog powinien zlecić dodatkowe badania...

 • Szpiczak Thalidomide-

  Michał: Witam Mam 39lat W grudniu 2014r zdiagnozowano u mnie szpiczaka mnogiego Po wielu badaniach 2x szpik, genetyka, rentgen ze względu na zmiany w potylicy zostałem skierowany do szpitala aby rozpocząć leczenie schematem VTD VELCADE-Thalidomide-Dexa...

  Michał: LEK UDAŁO SIE ZAŁATWIĆ Bardzo dziekuje za wsparcie Leczony jestem na hematologii w Koperniku ŁÓdź Poza tą wpadką nie moge powiedzic złego słowa Procedury zatwierdzenia w ministerstwie trwają podobno miesiąc, a wydaje mi się że bir...