Niedokrwistość z niedoboru miedzi

Niedokrwistość z niedoboru miedzi obserwuje się sporadycznie.

Miedź


Miedź jest pierwiastkiem śladowym występującym we wszystkich rodzajach tkanek. Największa jej kumulacja ma miejsce w mózgu, wątrobie, sercu oraz w nerkach. Miedź ma istotne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Poprzez aktywację wielu enzymów bierze udział w rozwoju i podtrzymywaniu czynności układu sercowo - naczyniowego (w tym serca, naczyń krwionośnych), układu kostnego oraz układu nerwowego, także mózgu.

Miedź dodatnio na mielinę - ochronną błonę otaczająca komórki nerwowe, oraz wspomaga przesyłanie impulsów nerwowych i reguluje poziom neuroprzekaźników w mózgu. Jest również potrzebna do produkcji zdrowych czerwonych krwinek, wraz z ich białkiem - hemoglobiną.

Niedobór miedzi


Niedobór miedzi powoduje powstanie niedokrwistości, niekorzystnie wpływa na włosy i paznokcie przyczyniając się do ich odbarwienia, może wywoływać rozległe uszkodzenia serca i tętnic, nieprawidłowości w zapisie elektrokardiograficznym (EKG), może zwiększać ryzyko zawału, zaburzać pracę centralnego układu nerwowego, co objawia się zaburzeniem koncentracji, odrętwieniem, mrowieniem i innymi schorzeniami neurologicznymi.

Niskie stężenie miedzi we krwi obniża liczbę białych krwinek, dzięki czemu zwiększa się podatność na zakażenia, przeziębienia i inne choroby. Niedobór miedzi powoduje zaburzenia w powstawaniu kolagenu, białka które wchodzi w skład tkanki łącznej. Poza tym pociąga za sobą ograniczenie produkcji energii przez organizm i obniżenie sprawności enzymów.

Przyczyny niedoboru miedzi


Przyczyny niedoboru miedzi i wynikającej z tego niedokrwistości są następujące:
- wrodzony niedobór ceruloplazminy - białka wiążącego miedź, w chorobie Wilsona,
- dieta uboga w ten pierwiastek,
- zaburzenia wchłaniania - zespoły złego wchłaniania, żywienie pozajelitowe, zespół nerczycowy,
- wiązanie miedzi w czasie leczenia penicylaminą lub podawania dużej ilości alkaliów.

Cechami charakteryzującymi niedokrwistość spowodowaną niedoborem miedzi jest: anemia normo- lub makrocytowa, zmniejszona liczna retykulocytów, erytroblasty z wodniczkami w szpiku, syderoblasty pierścieniowate w szpiku czyli erytroblasty zawierające większą liczbę ziaren pozahemoglobinowego żelaza, ułożonych w postaci wianuszka wokół jądra. Niedobór miedzi nie jest częstą przyczyną niedokrwistości, lecz zbyt rzadko jest uwzględniany w diagnostyce różnicowej niedokrwistości o niejasnej przyczynie.

Leczenie polega na wzbogaceniu diety w pokarmy zawierające miedź (wątroba, ryby). Korzystne efekty przynosi stosowanie preparatów wielowitaminowych z tym pierwiastkiem.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.
2) W.Kostowski, Z.Herman: "Farmakologia", Tom I.
3) K.Kubicka, W. Kawalec: "Pediatria".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Zespół Mieloprofilacyjny

  Basia: Witam ! Choruje na złośliwy nowotwór krwi zwany jako Zespół Mieloprofilacyjny do tego jeszcze cukrzyca i jaskra . Obecnie miałam robione upusty i biorę lek o nazwie Hydroxycarbamid. Szukam osób które też chorują aby opowiedziały jak są le...

  Aga: A...

 • Eozynofilia u 11 latki bóle wielostawowe

  Emilia: Witam Panie Profesorze, bardzo proszę, aby zerknął Pan okiem na wyniki mojej córki. Ma 11 lat, od sierpnia dokuczają jej bóle stawów, początkowo kolan, następnie bioder. Teraz doszły opasające bóle klatki piersiowej (pojawiły się raz), czasem szyi. ...

  P.: Czy zdiagnozowano juz pani córkę?...

 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....