Niedokrwistości z niedoboru witamin

Najczęściej występujące niedokrwistości spowodowane niedoborem kwasu foliowego i witaminy B12 zaliczane są do tzw. niedokrwistości megaloblastycznych (anemii megaloblastycznych).

Z powodu tych niedoborów dochodzi do zaburzonej syntezy DNA w jądrach komórek macierzystych ukierunkowanej linii czerwonokrwinkowej (erytroblastów), ich upośledzonego wytwarzania, przedwczesnego niszczenia w szpiku (nieefektywna erytropoeza) i skrócenia czasu przeżycia erytrocytów we krwi. Powstałe komórki czerwone tzw. makrocyty (MCV > 100 fl) są większe niż normalnie.

Niedokrwistość Immerslund - Najmana - Gräsbecka


Niedokrwistość Immerslund - Najmana - Gräsbecka to szczególna postać wrodzonej niedokrwistości z niedoboru witaminy B12. Dziedziczy się jako cecha recesywna i uwarunkowana jest zmniejszonym wychwytem w jelicie krętym kobalaminy, mimo obecności czynnika wewnętrznego Castlea. Osoby z tą chorobą uskarżają się na brak łaknienia, wymioty, objawy niedokrwistości megaloblastycznej. Czasami występuje białkomocz. Leczenie polega na przyjmowaniu witaminy B12 i wyciągu z wątroby.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.
2) W. Kostowski, Z. Herman: "Farmakologia", Tom I.
3) K. Kubicka, W. Kawalec: "Pediatria".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Zespół Mieloprofilacyjny

  Basia: Witam ! Choruje na złośliwy nowotwór krwi zwany jako Zespół Mieloprofilacyjny do tego jeszcze cukrzyca i jaskra . Obecnie miałam robione upusty i biorę lek o nazwie Hydroxycarbamid. Szukam osób które też chorują aby opowiedziały jak są le...

  Aga: A...

 • Eozynofilia u 11 latki bóle wielostawowe

  Emilia: Witam Panie Profesorze, bardzo proszę, aby zerknął Pan okiem na wyniki mojej córki. Ma 11 lat, od sierpnia dokuczają jej bóle stawów, początkowo kolan, następnie bioder. Teraz doszły opasające bóle klatki piersiowej (pojawiły się raz), czasem szyi. ...

  P.: Czy zdiagnozowano juz pani córkę?...

 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....