Nowotwory u dzieci

Wśród ogółu nowotworów u dzieci najliczniejszą grupę stanowią choroby nowotworowe układu krwiotwórczego, w tym białaczki (ok. 30%) i chłoniaki (ok. 10%). Drugą największą grupę tworzą guzy ośrodkowego układu nerwowego (ponad 20%). Resztę stanowią guzy, z których każdy obejmuje poniżej 10% wszystkich nowotworów. M. in. nowotwory nerek, ziarnica złośliwa i nowotwory złośliwe kości. Połowa przypadków nowotworów złośliwych dotyczy dzieci w wieku 0-5 lat.

Statystycznie częstość nowotworów wzrasta przeciętnie o 1% rocznie. Przy tym największą tendencję wzrostową wykazują gwiaździaki, mięsaki tkanek miękkich, guzy germinalne i mięsak kościopochodny. Szczególny wzrost zachorowań wykazywały: siatkówczaki i nerwiak zarodkowy u dzieci poniżej 1 rż.

Wyleczalność nowotworów dziecięcych wzrosła z 45% na 80%. Jednak nowotwory ciągle jeszcze są drugą najczęstszą przyczyną zgonów dzieci powyżej wieku niemowlęcego.

Częstość występowania poszczególnych chorób nowotworowych nie tylko zmienia się zależnie od wieku i płci, ale wykazuje także zróżnicowanie geograficzne (np. endemiczna postać chłoniaka Burkitta) i etniczne (np. guz Wilmsa). Zapadalność na nowotwory wiąże się również z warunkami socjoekonomicznymi, np. ostra białaczka limfoblastyczna częściej zdarza się w populacjach dobrze usytuowanych i w krajach uprzemysłowionych, zaś jednostronna postać siatkówczaka wiąże się raczej ze złymi warunkami życia.

Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi nowotworów u dzieci są: promieniowanie jonizujące i różne związki chemiczne. Spore znaczenie mają również czynniki dziedziczne. Dobrą informacją jest fakt, ze większość nowotworów u dzieci jest możliwa do wyleczenia. Są one wrażliwe na leczenie chemioterapeutykami.

Nowotwory występują u dzieci znacznie rzadziej niż u dorosłych, stanowiąc zaledwie 3% nowotworów całej populacji. Wiele z nich rozwija się skrycie i długo nie upośledza ogólnego stanu dziecka. Dyskretne objawy choroby nowotworowej, jak zmiana usposobienia, nieokreślone bóle, stany podgorączkowe, rzadko kierują podejrzenia w tym kierunku.

Wielu rodziców odczuwa lęk związany ze słowem "rak" i przed łączącą się z nim "chemioterapią", co nie do końca jest uzasadnione. Raki bowiem jako nowotwory pochodzenia nabłonkowego nie występują u dzieci wcale albo są wyjątkowo rzadkie. Również chemioterapia, dzięki zastosowaniu leków przeciwwymiotnych czy implantacji cewników ze stałym dostępem naczyniowym, stała się leczeniem przyjaznym, które z powodzeniem można prowadzić w trybie ambulatoryjnym lub w szpitalu dziennym w towarzystwie matki. Wspomniany lęk jest przyczyną spóźnionych rozpoznań.

Anna Adamska

Literatura:
1) R. Kordek: "Onkologia".
2) K. Kubicka, W. Kawalec: "Pediatria".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory | Dodaj swoje pytanie »
 • Wiedza Polaków na temat zachorowań na nowotwory złośliwe.

  wiedzaPolaków: ???...

  wiedzaPolaków: Drogie Panie! Drodzy Panowie! Jestem położną i studentką położnictwa studiów magisterskich na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W 2014/2015 roku prowadzę badania mające na celu poznanie wiedzy Polaków na temat zachorowań na nowotwory złośliwe....

 • Czy to białaczka?

  Roksana: Witam, od jakiegoś czasu (2 lata) dokuczają mi nocne poty, myślałam że to nerwy albo przez zaburzenia hormonalne (podwyższona prolaktyna). Ale od jakiegoś czasu doszły inne objawy. Wszystko zaczęło się od czerwca tego roku od zatrucia pokarmowego roz...

  Karolina: Czasem objawy nerwicy moga tak przebiegac, dzieje sie cos stresujacego, niepokój? lęk?...

 • Badania kontrolne osoby palącej nałogowo

  Adam: Witam! Chciałbym zapytać, jakie badania kontrolne powinna zrobić osoba w wieku 50-ciu lat, paląca 1 paczkę papierosów dziennie, nie mająca żadnych objawów chorobowych (głownie chodzi mi o wykrycie chorób nowotworowych)?...

  kazek: rzuć palenie...