Nowotwory wywodzące się z tkanki kostnej i chrzęstnej

Nowotwory wywodzące się z tkanki kostnej i chrzęstnej występują dość rzadko. Częściej spotykane są przerzuty innych nowotworów do kości oraz rozwijający się w kościach chłoniak - szpiczak mnogi.

Nowotwory kości można podzielić na łagodne i złośliwe. W zależności od tego, do której grupy należy nowotwór, różne jest leczenie i rokowanie. Do nowotworów złośliwych zaliczany jest szpiczak mnogi, mięsak kościopochodny, chrzęstniakomięsak, mięsak Ewinga i guz olbrzymiokomórkowy. Nowotwory łagodne to: wyrośl chrzęstno - kostna oraz chrzęstniak śródkostny.

Objawy kliniczne nowotworów kości


Objawy kliniczne nowotworów kości mogą sugerować zupełnie inne schorzenie. Ważne jest, aby nie przeoczyć pierwszych symptomów, gdyż niektóre nowotwory bardzo szybko dają przerzuty pogarszając rokowanie. Najczęstsze objawy to: ból, obrzęk, zniekształcenia kości, ograniczona ruchomość i patologiczne złamania (tzn. nawet niewielki uraz jest w stanie doprowadzić do poważnego złamania).

Ogromne znaczenie w diagnostyce nowotworów kości mają badania radiologiczne. Ostateczne rozpoznanie stawiane jest na podstawie wyniku badania histopatologicznego. Ponadto wykorzystuje się również tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i scyntygrafię kości. Istotne w rozpoznawaniu nowotworów są: dokładne miejsce, w którym rozwija się nowotwór, jego wielkość, obecność przerzutów i wiek chorego.

Kostniakomięsak


Jednym z nowotworów kości jest kostniakomięsak. Występuje on głównie u młodzieży i młodych dorosłych. Najczęstszym miejscem rozwoju kostniakomięsaka są kości w okolicy stawu kolanowego. Po postawieniu diagnozy stosuje się u pacjenta chemioterapię i leczenie operacyjne, polegające na wycięciu zmiany wraz z szerokim marginesem zdrowych tkanek. Zabieg, mimo że okaleczający, często ratuje życie - połowa pacjentów przeżywa 5 lat.

Chrzęstniakomięsak


Kolejnym nowotworem złośliwym jest chrzęstniakomięsak. Rozwija się najczęściej między 30 a 60 rokiem życia. Spotykany jest głównie w kościach miednicy i obręczy barkowej. Metodą leczenia tego nowotworu jest operacyjne usunięcie zmiany. Chemioterapia i radioterapia raczej nie dają dobrych rezultatów. Przeżycie jest podobne jak w kostniakomięsaku. Przerzuty chrzęstniakomięsaka do różnych narządów występują nawet po 20 latach!

Wyrośl chrzęstno - kostna


Najczęściej spotykanym nowotworem łagodnym kości jest wyrośl chrzęstno-kostna. Występuje ona w młodym wieku, głównie w obrębie dużych kości długich (np. kość udowa). Inną zmianę łagodną stanowi chrzęstniak śródkostny. Rozwija się w małych kościach, w jamach szpikowych.

Mięsak Ewinga


Mięsak Ewinga podobnie jak opisany wyżej kostniakomięsak spotykany jest głównie w młodym wieku (między 10 a 20 rokiem życia). Nowotwór może zaatakować praktycznie każdą kość. Najczęściej mięsak Ewinga rozwija się w żebrach, kościach miednicy i w kości udowej. Nowotwór ten szybko daje przerzuty, co znacznie pogarsza rokowanie. Leczenie opiera się na chemioterapii, radioterapii, rzadziej usuwa się guz chirurgicznie.

Guz olbrzymiokomórkowy


Guz olbrzymiokomórkowy również rozwija się u osób młodych (między 20 a 40 rokiem życia). Zwykle występuje w kościach długich. Bardzo rzadko daje przerzuty, ale wykazuje tendencję do znacznego niszczenia kości i nawrotów mimo leczenia operacyjnego.

Anna Adamska

Literatura:
1) R. Kordek: "Onkologia".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory kości i stawów | Dodaj swoje pytanie »
 • Hemangioma lub osteoblastoma

  pacek: Witam. Parę tygodni temu zrobiłem sobie badanie TK,ponieważ chronicznie boli mnie kręgosłup lędźwiowy. W opisie napisano Hemangioma lub Osteoblastoma. Zrobiłem też badanie krwi i moczu, napiszę tylko nieprawidłowe wyniki: żelazo- 51,45 WBC- 3,9 H...

  Piotr: Chyba było tak napisane Osteoklastoma Nie masz sie bac. Jesli to naczyniak to radioterapi jesli Osteoklstoma to operacja chyba ze sie nie da to radioterapia....

 • Operacja guzów kostno-chrzęstnych w stawach kolanowych

  MateuszD: Czy to się operuje?...

  marysia: jeżeli przeszkadzają - tak...

 • Mnogie wyrośla kostno-chrzęstne u dziecka na RTG

  beata: Jak rozpoznac mnogie wyrosla kostno chrzestne u 3 latka na rtg...

  Ania: My się z tym męczymy...