Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego

Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego występują zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Niektóre nowotwory umiejscowione są wewnątrz czaszki, inne w kanale kręgowym.

Wyróżnia się kilka typów nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Częstość występowania poszczególnych typów zależy od wieku. Spotykane są m.in. takie nowotwory jak najczęstszy i najbardziej złośliwy glejak wielopostaciowy, występujący u młodych osób glejak włókienkowy, gwiaździak włosowatokomórkowy, który spotykany jest również u dzieci, a jego usunięcie zapewnia bardzo dobre rokowanie.

Inne nowotwory pierwotne to gwiaździak anaplastyczny, skąpodrzewiak, wyściółczak, rdzeniak, nerwiak zarodkowy oraz oponiaki. Najczęstszymi nowotworami mózgu pozostają jednak przerzuty do tego narządu. Najczęściej pochodzą one z raka płuc, piersi, nerki oraz z czerniaka.

Objawy nowotworów ośrodkowego układu nerwowego


Nowotwory układu nerwowego dają zróżnicowane objawy. Najczęściej pojawiają się bóle głowy, drgawki padaczkowe i inne objawy neurologiczne. Może dochodzić do nadmiernej senności, pogorszenia widzenia, podwójnego widzenia, zaburzeń równowagi, węchu i świadomości. Nierzadko pojawiają się nudności i wymioty. Czasem występują również zaburzenia myślenia oraz zmiany osobowości. Chory może wykazywać brak jakiejkolwiek inicjatywy, apatię i niechęć do wykonywania różnych czynności. Ponadto staje się drażliwy, impulsywny i niestabilny emocjonalnie.

Objawy mają związek z umiejscowieniem nowotworu w obrębie konkretnych struktur mózgowych. Na ich podstawie często można przypuszczać jaka jest prawdopodobna lokalizacja guza. Niekiedy chory traci mowę, zdolność pisania, nie potrafi ocenić swojego otoczenia, a czasem również dochodzi do niedowładów kończyn czy oczopląsu. Lista objawów jest bardzo długa.

Diagnostyka nowotworów ośrodkowego układu nerwowego


Diagnostyka nowotworów ośrodkowego układu nerwowego opiera się głównie na szczegółowym badaniu neurologicznym i badaniach obrazowych: tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny z i bez kontrastu, tomografia komputerowa rentgenowska, rzadziej angiografia. Rozpoznanie guza w obrębie ośrodkowego układu nerwowego wymaga weryfikacji histologicznej. Materiał ze zmiany podejrzanej o rozrost nowotworowy pobiera się podczas operacji lub biopsji gruboigłowej.

Leczenie nowotworów ośrodkowego układu nerwowego


Leczenie nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest trudne. Zdarza się, że rozwijają się one w miejscach nieoperacyjnych, wówczas nawet dobrze rokujące nowotwory stają się bardzo groźne. Na początku leczenia podaje się pacjentom takie leki jak m.in. glikokortykostaroidy (deksametazon), leki blokujące receptor H2 lub pompę protonową - leki chroniące śluzówkę żołądka, leki przeciwdrgawkowe (fenytoina, depakina), mannitol i furosemid. Jeżeli poziom sodu w organizmie jest obniżony, należy uzupełnić braki tego elektrolitu.

Dalsze leczenie oparte jest przede wszystkim na chirurgicznym wycięciu guza, zdarza się, że jednocześnie usuwany jest np. cały płat mózgu. Ponadto zastosowanie znajdują różne metody radioterapii i chemioterapia.

Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego stwarzają poważny problem, m.in. dlatego, że wyjątkowo często występują u małych dzieci.

Anna Adamska

Literatura:
1) R. Kordek: "Onkologia".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory | Dodaj swoje pytanie »
 • Rak płaskonabłonkowy jamy ustnej - badania

  Bartosz: Witam, Mam pytanie czy spotkaliście się kiedyś z badaniami prowadzonymi przez firmę Pratia? Ich najnowsze działania dotyczą walki z rakiem płaskonabłonkowym jamy ustnej lub gardła u osób w okolicach 70 roku życia i z przeciwwskazaniami do chemiotera...

  Mateusz: Też bym się chciał dowiedzieć czegoś więcej, bo mam chorą babcię, która prawdopodobnie by się kwalifikowała do tego. Ale z jedną rzeczą się pomyliłeś, badania prowadzi inna firma. Clinmed, taka mała różnica :-)...

 • Test in vitro wykrywający nowotwór

  Aga: Cześć Czy ktoś już używał test z moczu https://sintrex.pl/pl/p/Sintrex-tester-do-wczesnego-wykrywania-chorob-nowotworowych/1 Jaka skuteczność ?...

  Agnieszka: Test ten służy do rozpoznawania/monitorowania bardzo specyficznego typu nowotworów tzw. neuroendokrynnych - np. rakowiaka (dość rzadko wystepujących). Nie ma zastosowania do innych o wiele częściej występujących nowotworów....

 • Prawdopodobnie jest lek na raka

  Beata: Z najnowszych badan w Niemczech wynika ze prawdopodobnie jest lek na raka.Przez zupelny przypadek w laboratorium odkryto ze znany Methadon w polaczeniu z chemiaterapia niszczy komorki rakowe!.Setki osob przyjezdza do lekarzy paliatywnych w Niemiecze...

  Kina: To dopiero byłby news....