Nowotwory stawów i tkanek okołostawowych

Nowotwory niezłośliwe stawów to tłuszczaki, naczyniaki krwionośne, włókniak powięzi ścięgnistych, chrzęstniaki i inne.

Tłuszczak drzewiasty


Tłuszczak drzewiasty występuje w dużych stawach, najczęściej nad rzepką w stawie kolanowym. Powoduje przewlekły ból stawów nasilający się podczas wykonywania ruchów. Przyczynia się do powstania wysięku i upośledzenia sprawności kończyny. Zawsze towarzyszą mu zmiany zwyrodnieniowe o dość dużym nasileniu. Rozpoznanie jest możliwe na podstawie rezonansu magnetycznego. Leczenie jest operacyjne, a rokowanie dobre. Znacznie rzadziej w stawach stwierdza się pojedyncze tłuszczaki. Mogą one też występować w pochewkach ścięgnistych. Powodują ból przy ruchach.

Naczyniaki krwionośne stawów


Naczyniaki krwionośne stawów występują u dzieci i młodych dorosłych, najczęściej w stawie kolanowym. Objawiają się bólem lub nawracającymi krwawieniami dostawowymi. Czasami stwierdza się miękki guz wokół stawu, który może się zmniejszać po uniesieniu kończyny. Rozpoznanie stawia się na podstawie rezonansu magnetycznego. Leczenie jest operacyjne, a rokowanie dobre.

Włókniak powięzi ścięgnistych


Włókniak powięzi ścięgnistych wywodzi się z torebek stawowych, ścięgien lub pochewek ścięgnistych. W 70% przypadków dotyczy palców rąk. Najczęściej stwierdzany u mężczyzn po 30 rż. Objawia się jako wolno rosnące niebolesne zgrubienia. Rozpoznanie jest możliwe na podstawie badań obrazowych. Leczenie zwykle operacyjne. U 1/4 pacjentów następuje wznowa.

Chrzęstniaki


Chrzęstniaki mogą występować wewnątrz torebki stawowej lub w otaczających tkankach. Najczęściej w stawie kolanowym, na rękach lub na stopach. Objawiają się bólem i upośledzeniem ruchów. Leczenie jest operacyjne.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory kości i stawów | Dodaj swoje pytanie »
 • Hemangioma lub osteoblastoma

  pacek: Witam. Parę tygodni temu zrobiłem sobie badanie TK,ponieważ chronicznie boli mnie kręgosłup lędźwiowy. W opisie napisano Hemangioma lub Osteoblastoma. Zrobiłem też badanie krwi i moczu, napiszę tylko nieprawidłowe wyniki: żelazo- 51,45 WBC- 3,9 H...

  Piotr: Chyba było tak napisane Osteoklastoma Nie masz sie bac. Jesli to naczyniak to radioterapi jesli Osteoklstoma to operacja chyba ze sie nie da to radioterapia....

 • Operacja guzów kostno-chrzęstnych w stawach kolanowych

  MateuszD: Czy to się operuje?...

  marysia: jeżeli przeszkadzają - tak...

 • Mnogie wyrośla kostno-chrzęstne u dziecka na RTG

  beata: Jak rozpoznac mnogie wyrosla kostno chrzestne u 3 latka na rtg...

  Ania: My się z tym męczymy...