Nowotwory złośliwe stawów

Nowotwory złośliwe stawów to głównie mięsak maziówkowy (maziówczak złośliwy) i inne.

Mięsak maziówkowy


Mięsak maziówkowy jest nowotworem błony maziowej stawów, pochewek i kaletek ścięgnistych. Stanowi 7-10% wszystkich mięsaków tkanek miękkich. Występuje najczęściej w wieku 20-50 lat. W 60-70% przypadkach dotyczy dużych stawów kończyn, znacznie częściej dolnych, szczególnie stawu kolanowego lub stawów stopy.

Objawia się guzem w połowie przypadków bolesnym, rosnącym różnie długo. RTG ujawnia guz, często ze zwapnieniami. Pomocne może być wykonanie rezonansu magnetycznego.

Leczenie jest operacyjne z następczą radioterapią, ewentualnie chemioterapią. Odsetek przeżyć 5-letnich wynosi 60%.

Inne złośliwe nowotwory stawów


Inne złośliwe nowotwory stawów to chrzęstniakomięsak, który jednak rzadko występuje w stawach. Wtórnymi nowotworami złośliwymi są mięsaki kości naciekające stawy. Rzadko rak płuca, piersi i rak żołądka dają przerzuty do stawów, zwykle do stawu kolanowego. Nacieki w stawach lub okostnej w pobliżu stawów stwierdza się w chorobach rozrostowych układu krwiotwórczego, najczęściej w białaczkach.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory kości i stawów | Dodaj swoje pytanie »
 • Hemangioma lub osteoblastoma

  pacek: Witam. Parę tygodni temu zrobiłem sobie badanie TK,ponieważ chronicznie boli mnie kręgosłup lędźwiowy. W opisie napisano Hemangioma lub Osteoblastoma. Zrobiłem też badanie krwi i moczu, napiszę tylko nieprawidłowe wyniki: żelazo- 51,45 WBC- 3,9 H...

  Piotr: Chyba było tak napisane Osteoklastoma Nie masz sie bac. Jesli to naczyniak to radioterapi jesli Osteoklstoma to operacja chyba ze sie nie da to radioterapia....

 • Operacja guzów kostno-chrzęstnych w stawach kolanowych

  MateuszD: Czy to się operuje?...

  marysia: jeżeli przeszkadzają - tak...

 • Mnogie wyrośla kostno-chrzęstne u dziecka na RTG

  beata: Jak rozpoznac mnogie wyrosla kostno chrzestne u 3 latka na rtg...

  Ania: My się z tym męczymy...