Objawy plamicy Schönleina - Henocha

Początek plamicy Schönleina - Henocha zazwyczaj bywa ostry, z towarzyszącą gorączką. Związany jest z działaniem czynników zewnętrznych (drobnoustroje, leki, pokarmy), dalszy przebieg zależy od odpowiedzi immunologicznej organizmu.

Typowe dla plamicy Schönleina-Henocha jest odkładanie się immunoglobulin i składowych dopełniacza w naczyniach powierzchniowych skóry, ścianie jelit, w stawach i na terenie kłębków nerkowych. Choroba przebiega rzutami, w których manifestacja może być zmienna (w większości przypadków pojedynczy epizod).

Objawy kliniczne plamicy Schönleina - Henocha zależą od umiejscowienia. Na skórze występuje charakterystyczna wysypka zlokalizowana na wyprostnej powierzchni kończyn dolnych, górnych i pośladkach. Początkowo dominują zmiany drobnogrudkowe, drobnoplamiste, nierzadko zlewające się w większe zmiany plamicze. Szczególnie u małych dzieci obserwuje się obrzęk tkanki podskórnej w obrębie powierzchni grzbietowych rąk, stóp, wokół oczu, a także obejmujący czaszkę, czoło i mosznę.

Objawom skórnym towarzyszy zapalenie stawów, głównie kolanowych, skokowych, nadgarstkowych i łokciowych o przejściowym charakterze, bez zaczerwienienia i bolesności uciskowej. W łagodnej postaci plamica ograniczona jest do stawów skokowych.

Objawy brzuszne manifestują się silnymi, rozlanymi, kolkowymi bólami brzucha głównie po posiłkach, wymiotami, nudnościami, krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego. U chłopców może towarzyszyć ból i obrzęk moszny. W ciężkich przypadkach możliwe są powikłania pod postacią wgłobienia w okolicy krętniczo-kątniczej, perforacji czy zwężenia światła jelit oraz zapalenia trzustki. Groźną lokalizację narządową stanowią nerki.

Objawy zmian mogą mieć różny charakter i nasilenie - od nieznacznego mikroskopowego krwinkomoczu, spowodowanego minimalnym uszkodzeniem nerek, po makroskopowy krwinkomocz utrzymujący się kilka dni, tygodni, początkowy lub nawracający. Czasem w badaniu ogólnym moczu stwierdza się białkomocz. Może powstać zespół nerczycowy, nefrytyczny (z krwinkomoczem, skąpomoczem, podwyższonymi wykładnikami funkcji nerek, nadciśnieniem tętniczym) lub mieszany zespół nerczycowo-nefrytyczny o najcięższym przebiegu. Nefropatia zwykle ujawnia się w późniejszym okresie choroby. Morfologicznie ma cechy zapalenia kłębkowego nerek typu IgA. U pojedynczych chorych może wystąpić zapalenie mięśnia sercowego, krwawienia podpajęczynówkowe, płucne, podspojówkowe lub też nawracające z nosa.

Milena Szewruk

Literatura:
1) K.Kubicka, W. Kawalec: "Pediatria".
2) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....

 • Ziarnistość toksyczna w granulocytach

  Magda: Witam! Zdaję sobie sprawę z tego, że forum nie jest dobrym miejscem na stawianie rozpoznań czy wnikliwą analizę badań, zawsze się tego wystrzegam..ale czekając na wizytę u hematologa chciałabym dowiedzieć się czegoś konkretnego o ziarnistości toksycz...

  majk: hej Może świadczyć o odczynie białaczkowym (nie mylić z białaczką!!! ) występującym w wielu chorobach np. zapalnych. Hematolog powinien zlecić dodatkowe badania...

 • Szpiczak Thalidomide-

  Michał: Witam Mam 39lat W grudniu 2014r zdiagnozowano u mnie szpiczaka mnogiego Po wielu badaniach 2x szpik, genetyka, rentgen ze względu na zmiany w potylicy zostałem skierowany do szpitala aby rozpocząć leczenie schematem VTD VELCADE-Thalidomide-Dexa...

  Michał: LEK UDAŁO SIE ZAŁATWIĆ Bardzo dziekuje za wsparcie Leczony jestem na hematologii w Koperniku ŁÓdź Poza tą wpadką nie moge powiedzic złego słowa Procedury zatwierdzenia w ministerstwie trwają podobno miesiąc, a wydaje mi się że bir...