Objawy plamicy Schönleina - Henocha

Początek plamicy Schönleina - Henocha zazwyczaj bywa ostry, z towarzyszącą gorączką. Związany jest z działaniem czynników zewnętrznych (drobnoustroje, leki, pokarmy), dalszy przebieg zależy od odpowiedzi immunologicznej organizmu.

Typowe dla plamicy Schönleina-Henocha jest odkładanie się immunoglobulin i składowych dopełniacza w naczyniach powierzchniowych skóry, ścianie jelit, w stawach i na terenie kłębków nerkowych. Choroba przebiega rzutami, w których manifestacja może być zmienna (w większości przypadków pojedynczy epizod).

Objawy kliniczne plamicy Schönleina - Henocha zależą od umiejscowienia. Na skórze występuje charakterystyczna wysypka zlokalizowana na wyprostnej powierzchni kończyn dolnych, górnych i pośladkach. Początkowo dominują zmiany drobnogrudkowe, drobnoplamiste, nierzadko zlewające się w większe zmiany plamicze. Szczególnie u małych dzieci obserwuje się obrzęk tkanki podskórnej w obrębie powierzchni grzbietowych rąk, stóp, wokół oczu, a także obejmujący czaszkę, czoło i mosznę.

Objawom skórnym towarzyszy zapalenie stawów, głównie kolanowych, skokowych, nadgarstkowych i łokciowych o przejściowym charakterze, bez zaczerwienienia i bolesności uciskowej. W łagodnej postaci plamica ograniczona jest do stawów skokowych.

Objawy brzuszne manifestują się silnymi, rozlanymi, kolkowymi bólami brzucha głównie po posiłkach, wymiotami, nudnościami, krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego. U chłopców może towarzyszyć ból i obrzęk moszny. W ciężkich przypadkach możliwe są powikłania pod postacią wgłobienia w okolicy krętniczo-kątniczej, perforacji czy zwężenia światła jelit oraz zapalenia trzustki. Groźną lokalizację narządową stanowią nerki.

Objawy zmian mogą mieć różny charakter i nasilenie - od nieznacznego mikroskopowego krwinkomoczu, spowodowanego minimalnym uszkodzeniem nerek, po makroskopowy krwinkomocz utrzymujący się kilka dni, tygodni, początkowy lub nawracający. Czasem w badaniu ogólnym moczu stwierdza się białkomocz. Może powstać zespół nerczycowy, nefrytyczny (z krwinkomoczem, skąpomoczem, podwyższonymi wykładnikami funkcji nerek, nadciśnieniem tętniczym) lub mieszany zespół nerczycowo-nefrytyczny o najcięższym przebiegu. Nefropatia zwykle ujawnia się w późniejszym okresie choroby. Morfologicznie ma cechy zapalenia kłębkowego nerek typu IgA. U pojedynczych chorych może wystąpić zapalenie mięśnia sercowego, krwawienia podpajęczynówkowe, płucne, podspojówkowe lub też nawracające z nosa.

Milena Szewruk

Literatura:
1) K.Kubicka, W. Kawalec: "Pediatria".
2) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Eozynofilia u 11 latki bóle wielostawowe

  Emilia: Witam Panie Profesorze, bardzo proszę, aby zerknął Pan okiem na wyniki mojej córki. Ma 11 lat, od sierpnia dokuczają jej bóle stawów, początkowo kolan, następnie bioder. Teraz doszły opasające bóle klatki piersiowej (pojawiły się raz), czasem szyi. ...

  P.: Czy zdiagnozowano juz pani córkę?...

 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....

 • Ziarnistość toksyczna w granulocytach

  Magda: Witam! Zdaję sobie sprawę z tego, że forum nie jest dobrym miejscem na stawianie rozpoznań czy wnikliwą analizę badań, zawsze się tego wystrzegam..ale czekając na wizytę u hematologa chciałabym dowiedzieć się czegoś konkretnego o ziarnistości toksycz...

  majk: hej Może świadczyć o odczynie białaczkowym (nie mylić z białaczką!!! ) występującym w wielu chorobach np. zapalnych. Hematolog powinien zlecić dodatkowe badania...