Pierwotne nowotwory wątroby

Pierwotne nowotwory wątroby rozwijają się rzadziej niż nowotwory przerzutowe w tym narządzie. Do pierwotnych nowotworów wątroby zaliczmy m.in. raka wątrobowokomórkowego, naczyniaka, gruczolaka wątrobowokomórkowego, raka z dróg żółciowych i mięsaka.

Łagodnym nowotworem wątroby jest wspomniany gruczolak wątrobowokomórkowy. Gruczolaki występują głównie u kobiet w młodym i średnim wieku i często związane są z długotrwałym przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych. Z kolei najczęstszym guzem łagodnym wątroby jest naczyniak.

Przerzuty do wątroby występują najczęściej w przebiegu raka płuc, piersi, jelita grubego i żołądka. Markery nowotworowe oznaczane w przypadku podejrzenia przerzutu do wątroby to CEA (antygen karcinoembrionalny) i CA 19-9.

Rak wątroby często wiąże się z przewlekłymi chorobami tego narządu. Najczęściej rozwija się w przebiegu marskości i wirusowego zapalenia wątroby (wirusy zapalenia wątroby typu B, C i D). Ryzyko zachorowania zwiększa również alkohol i mykotoksyny.

Objawy raka wątroby


Objawy raka wątroby pojawiają się późno. Dochodzi do pogorszenia stanu pacjenta, może pojawić się ból brzucha, żółtaczka (zażółcenie skóry i błon śluzowych), biegunka, brak apetytu, wzdęcia, zaparcia, powiększenie wątroby czy wodobrzusze (powiększenie obwodu brzucha na wskutek gromadzenia się płynu w jamie otrzewnej). Pierwotne nowotwory wątroby mogą dawać przerzuty do samej wątroby, a także do węzłów chłonnych i płuc.

Diagnostyka pierwotnych nowotworów wątroby obejmuje szereg badań, do których należą m.in. USG, badanie cytologiczne i histologiczne (biopsja cienkoigłowa i gruboigłowa), tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, laparoskopia ("podejrzenie" narządów brzucha przez przyrząd wprowadzony do jamy brzusznej przez skórę), oznaczenie poziomu AFP (alfafatoproteiny) w surowicy krwi.

Leczenie raka polega na chirurgicznym usunięciu wątroby i przeszczepie tego narządu. Rokowanie u chorych z pierwotnymi nowotworami wątroby jest bardzo złe.

Ważne znaczenie w ograniczeniu zachorowalności na raka wątroby mają szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz leczenie przeciwwirusowe.

Anna Adamska

Literatura:
1) R. Kordek: "Onkologia".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory wątroby | Dodaj swoje pytanie »
 • Zmiany w wątrobie

  adela: Mam zmiany ogniskowe w wątrobie o nieznanej etiologi, co to może być....

  Dawid: proszę o email...

 • Zbiera się woda w brzuchu przy raku wątroby z przerzutami na płuca

  robert: Zbiera się woda w brzuchu co robić...

  Kasia: To nic dobreo nie wróży:(...

 • Rokowania przy raku żołądka z przerzutami na watrobę

  anna: Jakie szanse majac rake zoladka z przerzutami na watrobeWpisz tutaj swoje pytanie do lekarza....

  Karolina: Okazało się ze mój tata w wieku57lat ma marskość wątroby typu B został wysłany na onkologie z powodu tłuszczaka w przewodzie pokarmowym, guzami w żołądku .CZY TO RAK ? czy to możliwe ze już nastąpiły jakieś przeżuty? Czy jest to możliwe ze był przer...