Przerzuty nowotworów do kości

Wiele nowotworów daje przerzuty do kości. Większość z nich stanowią przerzuty raka sutka i stercza, a 1/3 nowotwory tarczycy, nerek, oskrzeli, narządów rodnych, pęcherza moczowego i przewodu pokarmowego.

W około 15% przypadków nie udaje się stwierdzić punktu wyjścia przerzutów. Szerzą się one drogą krwionośną i limfatyczną. Pochodzą głównie z tych narządów, z których krew płynie bezpośrednio do żyły głównej dolnej. Lokalizują się zwykle w kręgosłupie i miednicy, bliższym końcu kości ramiennej i udowej oraz kościach czaszki. Występują głównie u chorych między 40. a 50. rokiem życia.

Objawy przerzutów nowotworowych do kości są następujące: ból, złamanie patologiczne w miejscu przerzutu. Obraz rtg jest nietypowy. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się wzrost fosfatazy zasadowej, przyspieszenie OB, niedokrwistość, zmiany składu białych krwinek.

Leczenie polega przede wszystkim na leczeniu pierwotnego nowotworu. Przerzut można leczyć chirurgicznie. Ponadto stosuje się napromienianie i chemioterapię.

Milena Szewruk

Literatura:
1) T. Gaździk: "Ortopedia i traumatologia".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory kości i stawów | Dodaj swoje pytanie »
 • Hemangioma lub osteoblastoma

  pacek: Witam. Parę tygodni temu zrobiłem sobie badanie TK,ponieważ chronicznie boli mnie kręgosłup lędźwiowy. W opisie napisano Hemangioma lub Osteoblastoma. Zrobiłem też badanie krwi i moczu, napiszę tylko nieprawidłowe wyniki: żelazo- 51,45 WBC- 3,9 H...

  Piotr: Chyba było tak napisane Osteoklastoma Nie masz sie bac. Jesli to naczyniak to radioterapi jesli Osteoklstoma to operacja chyba ze sie nie da to radioterapia....

 • Operacja guzów kostno-chrzęstnych w stawach kolanowych

  MateuszD: Czy to się operuje?...

  marysia: jeżeli przeszkadzają - tak...

 • Mnogie wyrośla kostno-chrzęstne u dziecka na RTG

  beata: Jak rozpoznac mnogie wyrosla kostno chrzestne u 3 latka na rtg...

  Ania: My się z tym męczymy...