Przerzuty nowotworowe do wątroby

Przerzuty nowotworowe do wątroby odbywają się drogą krwionośną. Przez wątrobę przepływa bardzo duża ilość krwi. Jeżeli we krwi przepływającej przez wątrobę znajdują się komórki nowotworu rozwijającego się np. w nerce, to może dojść do "zagnieżdżenia" się nowotworu w tym narządzie. Tak powstają przerzuty. Przerzuty do wątroby są częstsze niż nowotwory rozwijające się w niej pierwotnie.

Najczęściej przerzuty nowotworowe do wątroby daje rak jelita grubego, ale również rak żołądka, trzustki, dróg żółciowych, płuca, piersi, nerki czy tzw. rakowiak. W części przypadków nie jest jasne gdzie znajduje się nowotwór dający przerzuty.

Objawy przerzutów nowotworowych do wątroby


Objawy procesu nowotworowego z przerzutem do wątroby są charakterystyczne dla zaawansowanego, rozsianego nowotworu: chudnięcie, brak apetytu, nudności i wymioty, złe samopoczucie, bóle brzucha, gorączka, powiększenie wątroby, wodobrzusze (powiększenie obwodu brzucha na skutek gromadzenia się płynu między jelitami) i obrzęki kończyn dolnych.

Diagnostyka przerzutów nowotworowych do wątroby


Diagnostyka obejmuje badania obrazowe: USG , tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i szereg badań laboratoryjnych. Wymienione badania obrazowe mają na celu poszukiwanie przerzutów do wątroby i miejsca pierwotnego rozrostu raka. Ważne jest oznaczenie markera nowotworowego CEA - antygen karcinoembrionalny oraz ocena histologiczna przerzutu.

Leczenie przerzutów nowotworowych do wątroby


Jeżeli przerzuty ograniczone są tylko do wątroby, a pierwotny rozrost nowotworowy odbywa się w jelicie grubym, nerce lub nowotworem dającym przerzuty jest rakowiak, wówczas istnieje możliwość podjęcia leczenia operacyjnego. Każdą sytuację należy jednak rozpatrywać indywidualnie, gdyż obecność przerzutów świadczy o zaawansowanej chorobie nowotworowej. Czasem podejmuje się leczenie paliatywne, czyli mające na celu zmniejszenie cierpienia nieuleczalnie chorego pacjenta. Najczęstszą metodą paliatywną jest chemioterapia. Ważne jest również odpowiednie leczenie przeciwbólowe.

Rokowanie po leczeniu chirurgicznym z powodu przerzutów raka jelita grubego, nerki czy rakowiaka jest względnie dobre. W innych przypadkach jest niestety raczej niepomyślne.

Anna Adamska

Literatura:
1) R. Kordek: "Onkologia".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory wątroby | Dodaj swoje pytanie »
 • Zmiany w wątrobie

  adela: Mam zmiany ogniskowe w wątrobie o nieznanej etiologi, co to może być....

  Dawid: proszę o email...

 • Zbiera się woda w brzuchu przy raku wątroby z przerzutami na płuca

  robert: Zbiera się woda w brzuchu co robić...

  Kasia: To nic dobreo nie wróży:(...

 • Rokowania przy raku żołądka z przerzutami na watrobę

  anna: Jakie szanse majac rake zoladka z przerzutami na watrobeWpisz tutaj swoje pytanie do lekarza....

  Karolina: Okazało się ze mój tata w wieku57lat ma marskość wątroby typu B został wysłany na onkologie z powodu tłuszczaka w przewodzie pokarmowym, guzami w żołądku .CZY TO RAK ? czy to możliwe ze już nastąpiły jakieś przeżuty? Czy jest to możliwe ze był przer...