Przeszczepianie komórek krwiotwórczych (przeszczep szpiku)

Przeszczepianie komórek krwiotwórczych ma na celu odbudowę uszkodzonego czy też nieprawidłowo funkcjonującego szpiku. W szpiku odbywa się wytwarzanie elementów krwi (krwiotworzenie). Komórki krwiotwórcze, zwane również macierzystymi, w wyniku licznych podziałów przekształcają się w krwinki czerwone, krwinki białe i płytki krwi.

Jeżeli komórki macierzyste chorego nie mogą poradzić sobie z prawidłowym krwiotworzeniem, wówczas przeszczepione komórki macierzyste przejmują ich funkcję i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie szpiku. Dożylne podanie niewielkiej ilości komórek macierzystych pozwala na regenerację układu krwiotwórczego. Przeszczepiane komórki macierzyste mogą być pobierane ze szpiku kostnego, z krwi obwodowej oraz krwi pępowinowej.

Wskazania do przeszczepu szpiku


Istnieje wiele chorób, które mogą być wskazaniem do przeszczepu szpiku. Należą do nich m.in. ostre i przewlekłe białaczki, samoistne włóknienie szpiku, zespoły mielodysplastyczne, szpiczak mnogi, niedokrwistość aplastyczna, ziarnica złośliwa czy chłoniaki nieziarnicze. Decyzja o przeszczepie komórek macierzystych zależy od wielu czynników. Ważne jest na co choruje pacjent, jaki jest jego wiek, stan ogólny oraz czy istnieje możliwość znalezienia zgodnego dawcy.

Dawca i biorca


Chora osoba, która przyjmuje przeszczep, nazywana jest biorcą. Osoba, która oddaje pewną ilość swoich komórek krwiotwórczych, nazywana jest dawcą. Dawca może być spokrewniony lub niespokrewniony z chorym (przeszczep alogeniczny). Ważne, aby komórki dawcy wykazywały zgodność z komórkami biorcy w zakresie tzw. antygenów większych układu zgodności tkankowej (HLA). Banki szpiku dobierają dawców i biorców właśnie pod względem zgodności HLA. Im większa zgodność tym podobieństwo dawcy i biorcy jest większe i istnieją większe szanse na przyjęcie oraz prawidłowe funkcjonowanie przeszczepu. W niektórych przypadkach dawcą może być również sam chory (przeszczep autologiczny).

Przygotowanie do przeszczepu szpiku


Procedura przeszczepiania komórek krwiotwórczych jest bardzo skomplikowana i obarczona wieloma działaniami niepożądanymi. Przed przeszczepem należy pozbyć się szpiku biorcy (tzw. mieloablacja). Postępowanie niszczące szpik biorcy i stwarzające miejsce dla przeszczepu nazywane jest przygotowawczym lub kondycjonującym. Kondycjonowanie polega na napromienieniu całego ciała chorega (radioterapia) i zastosowaniu wysokich dawek chemioterapeutyków (cyklofosfamid, busulfan i inne).

Postępowanie przygotowawcze jest bardzo toksyczne, szczególnie dla starszych osób. Wiadomo ponadto, że organizm ma zdolność rozpoznawania i niszczenia przeszczepionych obcych komórek (odrzucanie przeszczepu). Odpowiadają za to limfocyty. Dlatego za pomocą odpowiednich leków należy "zagłuszyć" limfocyty, aby nie odrzucały komórek macierzystych. Są to tzw. leki immunosupresyjne.

Po dobraniu odpowiedniego dawcy pobiera się od niego szpik. Najczęściej zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub lędźwiowym, a szpik pobiera się z kości biodrowej (kolec biodrowy górny tylny). Pobieranie szpiku jest bezpieczne, a zagrożenie wiąże się tylko ze znieczuleniem. Szpik dawcy poddaje się specjalnej obróbce i dopiero po niej przeszczepia choremu.

Anna Adamska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Zespół Mieloprofilacyjny

  Basia: Witam ! Choruje na złośliwy nowotwór krwi zwany jako Zespół Mieloprofilacyjny do tego jeszcze cukrzyca i jaskra . Obecnie miałam robione upusty i biorę lek o nazwie Hydroxycarbamid. Szukam osób które też chorują aby opowiedziały jak są le...

  Aga: A...

 • Eozynofilia u 11 latki bóle wielostawowe

  Emilia: Witam Panie Profesorze, bardzo proszę, aby zerknął Pan okiem na wyniki mojej córki. Ma 11 lat, od sierpnia dokuczają jej bóle stawów, początkowo kolan, następnie bioder. Teraz doszły opasające bóle klatki piersiowej (pojawiły się raz), czasem szyi. ...

  P.: Czy zdiagnozowano juz pani córkę?...

 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....