Przyczyny małopłytkowości centralnych

Przyczyn małopłytkowości centralnych wrodzonych


Wrodzona niewydolność układu płytkotwórczego przebiegająca z wadami wrodzonymi kośćca, jak brak kości promieniowej lub z innymi wadami wrodzonymi oraz z niedokrwistością Fanconiego.

Dziedziczna małopłytkowość związana z zaburzeniem dojrzewania megakariocytów.

Anomalia Maya i Hegglina, gdzie oprócz małopłytkowości występują płytki olbrzymie, czas życia trombocytów jest prawidłowy, ale dochodzi do zaburzenia ich wytwarzania.

Zespół Alporta na który składa się małopłytkowość, głuchota, zapalenia nerek i mutacja genów kolagenu IV.

Przyczyn małopłytkowości centralnych nabytych


Przyczyn małopłytkowości centralnych nabytych jest wiele. Wyróżnia się następujące choroby w przebiegu których dochodzi do powstania małopłytkowości:

Niedokrwistość aplastyczna, której istotą jest zmniejszone wytwarzanie erytrocytów na skutek zaburzonej czynności erytropoetycznej szpiku lub mechanizmów hormonalnych regulujących produkcję czerwonych krwinek. Wśród mechanizmów prowadzących do rozwoju aplazji szczególne miejsce zajmuje uszkodzenie lub zniszczenie wielopotencjalnych komórek macierzystych. Komórki macierzyste to takie od których wywodzą się krwinki wszystkich trzech układów: białokrwinkowego, czerwonokrwinkowego i płytkotwórczego.

Wybiórcza aplazja megakariocytów, gdzie dochodzi do zaburzeń syntezy tylko megakariocytów czyli komórek z których następnie powstają płytki krwi. Różne czynniki toksyczne, zakażenia, toksyny wytwarzane w organizmie (endogenne) lub przyczyny immunologiczne mogą spowodować upośledzoną produkcję megakariocytów.

Małopłytkowość cykliczna oznacza, że liczba krwinek płytkowych zmniejsza się, po czym powraca do normy regularnie co 21-39 dni. Taka sytuacja dotyczy zwykle młodych kobiet, choć zdarza się również u kobiet po menopauzie i u mężczyzn po 50. rż.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....

 • Ziarnistość toksyczna w granulocytach

  Magda: Witam! Zdaję sobie sprawę z tego, że forum nie jest dobrym miejscem na stawianie rozpoznań czy wnikliwą analizę badań, zawsze się tego wystrzegam..ale czekając na wizytę u hematologa chciałabym dowiedzieć się czegoś konkretnego o ziarnistości toksycz...

  majk: hej Może świadczyć o odczynie białaczkowym (nie mylić z białaczką!!! ) występującym w wielu chorobach np. zapalnych. Hematolog powinien zlecić dodatkowe badania...

 • Szpiczak Thalidomide-

  Michał: Witam Mam 39lat W grudniu 2014r zdiagnozowano u mnie szpiczaka mnogiego Po wielu badaniach 2x szpik, genetyka, rentgen ze względu na zmiany w potylicy zostałem skierowany do szpitala aby rozpocząć leczenie schematem VTD VELCADE-Thalidomide-Dexa...

  Michał: LEK UDAŁO SIE ZAŁATWIĆ Bardzo dziekuje za wsparcie Leczony jestem na hematologii w Koperniku ŁÓdź Poza tą wpadką nie moge powiedzic złego słowa Procedury zatwierdzenia w ministerstwie trwają podobno miesiąc, a wydaje mi się że bir...