Przyczyny małopłytkowości centralnych

Przyczyn małopłytkowości centralnych wrodzonych


Wrodzona niewydolność układu płytkotwórczego przebiegająca z wadami wrodzonymi kośćca, jak brak kości promieniowej lub z innymi wadami wrodzonymi oraz z niedokrwistością Fanconiego.

Dziedziczna małopłytkowość związana z zaburzeniem dojrzewania megakariocytów.

Anomalia Maya i Hegglina, gdzie oprócz małopłytkowości występują płytki olbrzymie, czas życia trombocytów jest prawidłowy, ale dochodzi do zaburzenia ich wytwarzania.

Zespół Alporta na który składa się małopłytkowość, głuchota, zapalenia nerek i mutacja genów kolagenu IV.

Przyczyn małopłytkowości centralnych nabytych


Przyczyn małopłytkowości centralnych nabytych jest wiele. Wyróżnia się następujące choroby w przebiegu których dochodzi do powstania małopłytkowości:

Niedokrwistość aplastyczna, której istotą jest zmniejszone wytwarzanie erytrocytów na skutek zaburzonej czynności erytropoetycznej szpiku lub mechanizmów hormonalnych regulujących produkcję czerwonych krwinek. Wśród mechanizmów prowadzących do rozwoju aplazji szczególne miejsce zajmuje uszkodzenie lub zniszczenie wielopotencjalnych komórek macierzystych. Komórki macierzyste to takie od których wywodzą się krwinki wszystkich trzech układów: białokrwinkowego, czerwonokrwinkowego i płytkotwórczego.

Wybiórcza aplazja megakariocytów, gdzie dochodzi do zaburzeń syntezy tylko megakariocytów czyli komórek z których następnie powstają płytki krwi. Różne czynniki toksyczne, zakażenia, toksyny wytwarzane w organizmie (endogenne) lub przyczyny immunologiczne mogą spowodować upośledzoną produkcję megakariocytów.

Małopłytkowość cykliczna oznacza, że liczba krwinek płytkowych zmniejsza się, po czym powraca do normy regularnie co 21-39 dni. Taka sytuacja dotyczy zwykle młodych kobiet, choć zdarza się również u kobiet po menopauzie i u mężczyzn po 50. rż.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Zespół Mieloprofilacyjny

  Basia: Witam ! Choruje na złośliwy nowotwór krwi zwany jako Zespół Mieloprofilacyjny do tego jeszcze cukrzyca i jaskra . Obecnie miałam robione upusty i biorę lek o nazwie Hydroxycarbamid. Szukam osób które też chorują aby opowiedziały jak są le...

  Aga: A...

 • Eozynofilia u 11 latki bóle wielostawowe

  Emilia: Witam Panie Profesorze, bardzo proszę, aby zerknął Pan okiem na wyniki mojej córki. Ma 11 lat, od sierpnia dokuczają jej bóle stawów, początkowo kolan, następnie bioder. Teraz doszły opasające bóle klatki piersiowej (pojawiły się raz), czasem szyi. ...

  P.: Czy zdiagnozowano juz pani córkę?...

 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....