Przyczyny upośledzające hematopoezę

Przyczyny upośledzające hematopoezę:

1) Wszelkie choroby przebiegające z nacieczeniem szpiku jak białaczki, zespoły limfoproliferacyjne, zespoły mielodysplastyczne, przerzuty nowotworowe, choroba Gauchera, gruźlica.

2) Samoistne włóknienie szpiku.

3) Promieniowanie jonizujące, które niszczy szczególnie wrażliwe megakariocyty. Przy przewlekłej ekspozycji na promieniowanie jonizujące stwierdza się obecność płytek olbrzymich.

4) Leki mielosupresyjne, zwłaszcza arabinozyd cytozyny i antracykliny oraz inne stosowane m.in. w chemioterapii.

5) Leki moczopędne jak diuretyki tiazydowe wywierające toksyczny wpływ na megakariocyty.

6) Długotrwałe stosowanie estrogenów wywołuje często umiarkowaną małopłytkowość.

7) Leczenie interferonem lub interleukiną 2.

8) Przewlekły alkoholizm, gdzie produkcja płytek jest zaburzona z powodu toksycznego działania alkoholu oraz niedoboru kwasu foliowego. Po zaprzestaniu picia alkoholu liczba płytek powraca do normy w ciągu 5-12 dni.

9) Zakażenia wirusowe jak różyczka, mononukleoza zakaźna, zakażenia wirusem cytomegalii, parwowirusami, wirusami zapalenia wątroby, HIV oraz po szczepionce przeciw odrze. Wirusy wnikają do megakariocytów i powodują w nich zmiany zwyrodnieniowe.

10) Niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego (niedokrwistość megaloblastyczna).

11) Nocna napadowa hemoglobinuria, która jest nabytym zaburzeniem krwiotwórczej komórki macierzystej, dotyczącym wszystkich linii krwiotworzenia, to jedyna nabyta niedokrwistość hemolityczna wywołana czynnikami wewnątrzkrwinkowymi.

Milena Szewruk

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby Wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Zespół Mieloprofilacyjny

  Basia: Witam ! Choruje na złośliwy nowotwór krwi zwany jako Zespół Mieloprofilacyjny do tego jeszcze cukrzyca i jaskra . Obecnie miałam robione upusty i biorę lek o nazwie Hydroxycarbamid. Szukam osób które też chorują aby opowiedziały jak są le...

  Aga: A...

 • Eozynofilia u 11 latki bóle wielostawowe

  Emilia: Witam Panie Profesorze, bardzo proszę, aby zerknął Pan okiem na wyniki mojej córki. Ma 11 lat, od sierpnia dokuczają jej bóle stawów, początkowo kolan, następnie bioder. Teraz doszły opasające bóle klatki piersiowej (pojawiły się raz), czasem szyi. ...

  P.: Czy zdiagnozowano juz pani córkę?...

 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....