Rak gruczołu krokowego (rak prostaty, rak stercza)

Rak gruczołu krokowego (rak prostaty, rak stercza) jest jednym z częstszych nowotworów u mężczyzn, głównie po 50 roku życia. Większą predyspozycję do zachorowania na ten nowotwór wykazują mężczyźni, u których w rodzinie zdarzały się już przypadki raka stercza, np. u ojca czy brata. Ryzyko zwiększa się również wraz z wiekiem.

Objawy raka gruczołu krokowego


Na początku choroby mężczyźni zazwyczaj nie skarżą się na żadne dolegliwości. Ewentualnie mogą pojawić się objawy takie jak: częste oddawanie moczu i oddawanie moczu w nocy, wąski strumień moczu, dolegliwości bólowe i pieczenie podczas oddawania moczu oraz ciągłe parcie na mocz czy uczucie niepełnego wypróżniania pęcherza. Czasem może pojawić się krwinkomocz (krwinki czerwone, czyli erytrocyty w moczu). Zazwyczaj krew w moczu jest niewidoczna gołym okiem. Należy wykonać badanie ogólne moczu, aby wykryć nieprawidłowości.

Jeżeli rak prostaty jest bardziej zaawansowany, mogą pojawić się bóle kostne i patologiczne złamania (np. kręgów). Inne niecharakterystyczne objawy to utrata masy ciała, ogólne złe samopoczucie i osłabienie.

Diagnostyka raka gruczołu krokowego


Najczęściej pierwszym badaniem, które może sugerować schorzenie gruczołu krokowego jest badanie palcem przez odbytnicę. Nie wszystkie zmiany są jednak w ten sposób wyczuwalne. Wykonuje się również oznaczenie PSA (swoisty antygen sterczowy) we krwi, które jest podwyższone, aczkolwiek nie tylko w przypadku raka. Dlatego należy pogłębić diagnostykę, wykonując USG przezodbytnicze i następnie biopsję stercza, która pozwala ostatecznie stwierdzić czym jest zmiana, rozwijająca się w gruczole.

W poszukiwaniu przerzutów wykonuje się także tomografię komputerową, badanie rentgenowskie, scyntygrafię kości i czasem rezonans magnetyczny. Dodatkowe badania to: morfologia krwi z rozmazem oznaczenie aktywności enzymów wątrobowych (AspAT, AlAT), fosfatazy zasadowej oraz poziomu bilirubiny, mocznika i kreatyniny.

Rak stercza może rozwijać się przez wiele lat. W pewnym momencie zaczyna naciekać sąsiadujące tkanki. Daje również przerzuty, głównie do węzłów chłonnych i kości, czasem do wątroby, mózgu czy płuc.

Leczenie raka gruczołu krokowego


Leczenie raka stercza zależy w dużej mierze od zaawansowania nowotworu, stanu pacjenta i jego wieku. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu gruczołu krokowego wraz z węzłami chłonnymi i pęcherzykami nasiennymi. Następnie monitoruje się skuteczność leczenia wykonując badanie PSA. Leczenie operacyjne uzupełnia się czasem radioterapią lub hormonoterapią. W ramach hormonoterapii stosuje się wiele różnych leków, m.in. goserelina, buserelina, tryptorelina, leuprorelina, flutamid, bikalutamid, octan cyproteronu czy octan medroksyprogesteronu. Czasem proponuje się pacjentowi wycięcie jąder.

Zastosowanie w leczeniu raka prostaty znajduje również chemioterapia. Podaje się głównie następujące cytostatyki: mitokstantron i prednizon lub docetaksel. Jeżeli stwierdza się u chorego przerzuty do kości, stosuje się także bisfosfoniany lub naświetla przerzuty. Ważne jest również odpowiednie leczenie przeciwbólowe.

Przeżycie chorego zależy od zaawansowania raka i metody leczenia.

Anna Adamska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory prostaty | Dodaj swoje pytanie »
 • Ból przy oddawaniu moczu po operacji nowotworu gruczołu krokowego

  Jacenty: Jestem po operacji nowotworu gruczolu krokowego juz 4 miesiace i mam problemy z utrzymaniem moczu oraz ze wzwodem .Mocz oddaje w dzien okolo 30 razy a w nocy 4 razy .Przy kazdym oddawaniu moczu mam straszny bol. Mocz nie leci normalnie tylko pokapuj...

  swedzebue: Jacenty, przeczytaj https://www.stolicazdrowia.pl/1522/prostata-przyczyny-objawy-diagnoza-zaburzenia-funkcjonowania/...

 • Utraty przytomności, gorączka, senność po plastrach przeciwbólowych Transtec

  Kasia: Witam wszystkich. Mój tata ma raka prostaty z przerzutami do kości. Choroba jest juz bardzo zaawansowana. Ma straszne bóle kości lekarz przepisła tacie plastry Transtec. Po przyklejeniu pierwszego plastra tata stracił przytomność i ledwo go uratowali...

  Jozefinka: Moja mamusia jest w podobnej sytuacji, tez choroba nowotworowa... Transtec bardzo zle na nia dzialal, nie chce go brac, bo czuje sie po nim paskudnie, otlumiona i wszystko ja boli. Lekarze przepisali po tym Tramal, ale po Tramalu, nawet po minimalnej...

 • Ryzyko przerzutów raka prostaty do kości

  janusz: Janusz wiek 66:Jestem po radykalnej prostokomi prostaty (1 10 2010).Przed zabiegiem wynik PSA byl 2,50 po okresie 45 dni od zabiegu PSA bylo 0,0011 teraz po 3-m-cach PSA jest 0,007.Chodzi mi o to czy nie mam przezutow do kosci robilem scyntygrafie ko...

  XYZ: Wszystko jest ok, PSA nieoznaczalne - kontroluj co pół roku PSA i bądź pod kontrolą specjalisty....