Rak tarczycy

Rak tarczycy (rak gruczołu tarczowego) częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Chorują głównie osoby po 30 roku życia, ale nowotwór spotykany bywa również u młodszych osób, najczęściej jako składowa zespołów genetycznych.

W chwili obecnej znanych jest kilka czynników, które wpływają na wzrost częstości zachorowań na raka tarczycy. Należą do nich: ilość spożywanego jodu, wiek i płeć, czynniki genetyczne, a także narażenie na promieniowanie jonizujące. Zawartość jodu w diecie nie może być ani za mała, ani za duża - niedobór tego pierwiastka wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka pęcherzykowego, a nadmiar z występowaniem raka brodawkowatego.

Objawy raka tarczycy


Objawy kliniczne, które mogą sugerować raka tarczycy to: guz szyi, powiększenie węzłów chłonnych, pojawienie się guza w wolu oraz nagłe powiększenie wola. Jeżeli nowotwór nacieka bądź uciska sąsiadujące tkanki mogą pojawić się także problemy z połykaniem, chrypka oraz duszność.

Diagnostyka raka tarczycy


Diagnostyka raka gruczołu tarczowego obejmuje szereg badań. Wykonuje się USG tarczycy, badanie radiologiczne klatki piersiowej, tomografię komputerową, biopsję oraz scyntygrafię ciała. Ponadto oznacza się poziom kalcytoniny oraz stężenie wapnia w surowicy krwi. Oczywiście kontroluje się również poziom hormonów: TSH (tyreotropina) i hormony tarczycy (fT3 i fT4).

Leczenie raka tarczycy


Po leczeniu raka tarczycy konieczna jest systematyczna kontrola stanu zdrowia chorego. Wykonuje się takie badania jak USG szyi, oznaczenie poziomu TSH oraz tyreoglobuliny w surowicy krwi, rentgen klatki piersiowej, a także scyntygrafię całego ciała.

Anna Adamska

Literatura:
1) R. Kordek: "Onkologia".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory tarczycy | Dodaj swoje pytanie »
 • Leczenie raka aplastycznego tarczycy

  Grażyna: Jak leczyć raka aplastycznego tarczycy bardzo zaawansowanego...

  zenon: http://www.flavonmax.com/gps/?sponsor=M-351411&lang=EN-US http://www.kups.org.pl/index/?id=184260348236f9554fe9375772ff966e https://www.youtube.com/watch?v=BFadtuerMPY https://www.youtube.com/watch?v=AbH6FrUiRLg https://www.youtube.com/wat...

 • Umieranie na raka tarczycy

  zofia: Jak umiera chory na raka tarczycy?...

  Ewa: Nie umiera tak szybko co to za bzdurne pytanie...

 • Adenoma folliculare lobi dextri glandulae thyreoideae cum fibrosi

  Elzbieta: Witam i uprzejmie chcę prosic o przetłumaczenie mi mojego wyniku histop. tarczycy.Otóz w pażdzierniku miałam usuniete obydwa płaty tarczycy po uprzednim stwierdzeniu na usg nieprawidłowosci wich budowie. Biopsję miałam dobre, lecz po zabiegu operacyj...

  zenon: http://www.flavonmax.com/gps/?sponsor=M-351411&lang=EN-US http://www.kups.org.pl/index/?id=184260348236f9554fe9375772ff966e https://www.youtube.com/watch?v=BFadtuerMPY https://www.youtube.com/watch?v=AbH6FrUiRLg https://www.youtube.com/wat...