Rak żołądka

Rak żołądka jest jednym z częstszych nowotworów człowieka. Prawie wszystkie przypadki raka żołądka rozpoznawane są w momencie znacznego zaawansowania, co wiąże się niestety ze złym rokowaniem.

Jest wiele czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka żołądka. Należą do nich: spożywanie dużych ilości pokarmów konserwowanych, słonych, wędzonych, a mało warzyw i owoców, palenie tytoniu, zapalenie błony śluzowej żołądka, nieżyt żołądka w przebiegu niedokrwistości złośliwej (nieżyt autoimmunologiczny), częste stany zapalne po częściowej resekcji żołądka, gruczolaki żołądka, zakażenie Helicobacter pylori, przewlekły wrzód żołądka.

Zwraca się również uwagę na występowanie rodzinne niektórych nowotworów żołądka oraz większe ryzyko jego rozwoju u osób z grupą krwi A.

Zdecydowanie najczęstszym nowotworem złośliwym żołądka jest rak gruczołowy żołądka. Inne nowotwory to chłoniaki, rakowiaki czy guzy stromalne. Są one jednak rzadkie. Głównym miejscem rozwoju raka żołądka jest okolica odźwiernikowa.

Objawy raka żołądka


Objawy raka żołądka pojawiają się późno, są niespecyficzne i często traktowane jako obraz innej choroby, stąd problem z rozpoznawaniem tego nowotworu. Do najczęściej spotykanych objawów nowotworu żołądka należą: bóle brzucha, często wywołane spożywaniem pokarmów, odbijania, brak apetytu, nudności wymioty, czarne (smoliste) stolce i spadek masy ciała. Czasem pojawiają się również problemy czy ból podczas połykania.

W trakcie badania lekarz może wyczuć guz żołądka przez powłoki brzuszne, stwierdzić powiększenie węzłów chłonnych, wątroby czy występowanie żółtaczki (zażółcenie skóry i błon śluzowych). W przebiegu raka żołądka może dochodzić do powstawania zmian przerzutowych w jajniku oraz wodobrzusza (powiększenie wymiarów brzucha związane z gromadzeniem się płynu w jamie otrzewnej).

Diagnostyka raka żołądka


Diagnostyka raka żołądka opiera się na badaniu gastroskopowym, podczas którego pobierane są również wycinki do badania histopatologicznego. Stosuje się także badanie radiologiczne z podaniem kontrastu. Badanie to jest szczególnie użyteczne w rozpoznawaniu nowotworu, rozwijającego się w ścianie żołądka i często nie uwidocznionego podczas gastroskopii.

Ponadto w diagnostyce wykorzystuje się również badanie USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i laparoskopię, czyli "podejrzenie" żołądka i okolicznych narządów przez specjalny przyrząd wprowadzony do brzucha przez skórę.

Leczenie raka żołądka


Główną metodą leczenia raka żołądka jest chirurgiczne usunięcie zmiany wraz z marginesem zdrowej tkanki i przerzutami do węzłów chłonnych. Istnieje kilka metod odtworzenia usuniętego żołądka lub jego fragmentu. Chirurgicznie usuwa się również guz w jajniku, jeżeli doszło do jego rozwoju.

Ponadto próbuje się również stosować leczenie wspomagające za pomocą chemioterapeutyków (chemioterapia), nie jest to jednak metoda rutynowa. Często, gdy zaawansowanie raka jest znaczne, zamiast próby wyleczenia pacjenta podejmuje się terapię mającą na celu ulżyć w cierpieniu i nieco wydłużyć życie nieuleczalnie chorego pacjenta (metody paliatywne).

Anna Adamska

Literatura:
1) R. Kordek: "Onkologia".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory żołądka | Dodaj swoje pytanie »
 • Pomożcie prosze!

  Kasia: Mam na imię Kasia.Mam 41 lat.Od grudnia odczuwam mdłości i bóle w nadbrzuszu.W grudniu trwało to tydzień ,brałam polprazol .Po jakimś czasie przeszło.Teraz znowu to samo.Jestem załamana.Nie śpię po nocach.Obawiam siezeże to rak zolżołądka. Proszę mi ...

  Marysia: Kasiu odezwij się co u Ciebie?...

 • Dysplazja żołądka po operacji

  IWONA: Jakie są rokowania po operacji dysplazji żołądka,czy pacjent przeżyje co jest wycinane tak naprawdę i jakae dalsze postepowanie...

  grażynz: dysplazja żołądka co dalej...

 • Rak żołądka a wzdęty brzuch

  Leszek: U mojej żony rozpoznano raka żołądka z przerzutami do otrzewnej w ubiegłym roku.Wzięła 7 cykli chemioterapii i przerwaliśmy chemię w uzgodnieniu z lekarzem-źle ją znosiła w połowie lutego.Bardzo schudła.Obecnie ma wzdęty brzuch.Ma zaparcia.Jak przeci...

  dominika: bardzo mi przykro ci odpowiadac na to pytanie ale to jest bardzo ciezka choroba nowotwor wlasnie wyzera twojej zonie żołądek w pewnym momecie przestanie jesc poniewaz beda temu towarzyszyć straszne bolesci w brzuchu zacznie chudnac. przepraszam ze c...