Rozsiane krzepnięcie wewnątrznaczyniowe (DIC)

Rozsiane krzepnięcie wewnątrznaczyniowe, znane również jako DIC często stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Schorzenie to towarzyszy innym patologiom, dlatego diagnostyka ukierunkowana jest przede wszystkim na poszukiwanie choroby wywołującej DIC.

Istotą schorzenia jest powstawanie wielu skrzeplin (zakrzepów) w naczyniach. DIC dotyczy najczęściej małych naczyń, skrzepliny zatykają je i uniemożliwiają przepływ krwi do narządów. Ciągłe wykrzepianie krwi powoduje zużycie elementów niezbędnych do powstania skrzeplin. Następstwem tego jest z kolei skaza krwotoczna. Jednocześnie może także dochodzić do rozpuszczania zakrzepów. Rozsiane krzepnięcie wewnątrznaczyniowe może mieć przebieg przewlekły lub ostry.

Lista stanów chorobowych, w przebiegu których dochodzi do DIC jest długa.
Zaliczane są do nich m.in.:
1. ciężkie zakażenia, posocznica (sepsis),
2. nowotwory złośliwe,
3. ciężkie urazy,
4. uszkodzenia narządów (m.in. ostre zapalenie trzustki),
5. powikłana ciąża (m.in. przedwczesne odklejenie łożyska),
6. reakcja po przetoczeniu krwi,
7. odrzucanie przeszczepionego narządu,
8. duże tętniaki aorty,
9. ukąszenie przez niektóre węże.

Objawy rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego


Objawy ostrego DIC są gwałtowne. Dochodzi do silnych krwawień m.in. z ran czy z nosa. Skrzepliny uniemożliwiające przepływ krwi przez narządy doprowadzają do niewydolności nerek, wątroby, objawów ze strony układu nerwowego oraz zaburzeń oddychania. DIC może skończyć się wstrząsem i zgonem chorego. Objawy przewlekłego wykrzepiania (np. towarzyszącego nowotworom) są łagodniejsze.

Odchylenia w badaniach dodatkowych dotyczą głównie układu krzepnięcia - wydłużeniu ulegają czasy APTT, PT i czas trombinowy, spada liczba płytek, zmniejsza się ilość fibrynogenu i innych czynników krzepnięcia we krwi, a zwiększa D dimerów i tzw. FDP. W przebiegu choroby niezbędne jest kilkakrotne powtarzanie badań.

Leczenie rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego


Leczenie rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego jest trudne i zależne od indywidualnego stanu pacjenta. Po pierwsze należy leczyć chorobę, która przyczyniła się do rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego. Ponadto podawane mogą być preparaty krwiopochodne, heparyna, kwas traneksamowy oraz koncentraty inhibitorów krzepnięcia krwi.

Rokowanie zależy od choroby wywołującej DIC.

Anna Adamska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Hematologia | Dodaj swoje pytanie »
 • Zespół Mieloprofilacyjny

  Basia: Witam ! Choruje na złośliwy nowotwór krwi zwany jako Zespół Mieloprofilacyjny do tego jeszcze cukrzyca i jaskra . Obecnie miałam robione upusty i biorę lek o nazwie Hydroxycarbamid. Szukam osób które też chorują aby opowiedziały jak są le...

  Aga: A...

 • Eozynofilia u 11 latki bóle wielostawowe

  Emilia: Witam Panie Profesorze, bardzo proszę, aby zerknął Pan okiem na wyniki mojej córki. Ma 11 lat, od sierpnia dokuczają jej bóle stawów, początkowo kolan, następnie bioder. Teraz doszły opasające bóle klatki piersiowej (pojawiły się raz), czasem szyi. ...

  P.: Czy zdiagnozowano juz pani córkę?...

 • Czerwienica

  Żaneta: Szukam ludzi z czerwienicą prawdziwą, proszę o kontakt Pozdrawiam...

  Magda: Pani Żaneto, na czerwienicę choruję od 5 lat, mam 39 lat.Pozdrawiam....