Rzadkie nowotwory żołądka

Rak żołądka jest najczęstszym nowotworem tego narządu. Rzadziej występują inne nowotwory złośliwe, takie jak chłoniak żołądka, guz stromalny, zwany również nowotworem podścieliskowym przewodu pokarmowego oraz nowotwory endokrynne, jak na przykład rakowiak.

Chłoniak żołądka


Chłoniak żołądka może rozwijać się tylko w tym narządzie lub stanowić rozrost ogólnoustrojowy. Najczęściej chłoniaka żołądka zaliczmy jest do tzw. typu MALT. Chorują głównie mężczyźni w starszym wieku.

Objawy chłoniaka są podobne jak w przypadku raka żołądka. Dodatkowo może jednak dojść do powiększenia śledziony oraz wystąpienia gorączki i nocnych potów. Rozpoznanie ustala się na podstawie badania histologicznego wycinków pobranych podczas gastroskopii lub po chirurgicznym usunięciu guza.

Leczenie nowotworu polega na radiochemioterapii lub leczeniu operacyjnym. We wczesnym okresie rozwoju chłoniaka żołądka remisję można osiągnąć lecząc zakażenie Helicobacter pylori (tzw. eradykacja).

Guz stromalny


Rzadkim nowotworem żołądka jest guz stromalny. Dotyczy on głównie osób w 6. i 7. dekadzie życia. W 1/3 przypadków nowotwór ten jest złośliwy. Guz stromalny może występować również w innych odcinkach przewodu pokarmowego, np. w jelitach czy przełyku.

Leczenie nowotworu podścieliskowego przewodu pokarmowego polega na podawaniu imatinibu lub chirurgicznym wycięciu guza. Markerem guza stromalnego jest tzw. antygen CD 117.

Nowotwory endokrynne żołądka


Nowotwory endokrynne, czyli wytwarzające hormony, są w żołądku bardzo rzadkie. Częściej występują w innych lokalizacjach, np. w jelitach. Jednym z takich nowotworów jest rakowiak wydzielający serotoninę. Związek ten odpowiada za powstawanie objawów charakterystycznych dla tego nowotworu: zaczerwienienie skóry twarzy, uderzenia gorąca, bóle brzucha, duszności oraz biegunka. Czasem dochodzi również do zmian w zastawkach serca.

Jednym z badań wykorzystywanych do rozpoznawania rakowiaka jest oznaczenie stężenia serotoniny w surowicy krwi i jej metabolitów w moczu. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu nowotworu, a czasem również całego żołądka.

Anna Adamska

Literatura:
1) R. Kordek: "Onkologia".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory żołądka | Dodaj swoje pytanie »
 • Dysplazja żołądka po operacji

  IWONA: Jakie są rokowania po operacji dysplazji żołądka,czy pacjent przeżyje co jest wycinane tak naprawdę i jakae dalsze postepowanie...

  grażynz: dysplazja żołądka co dalej...

 • Rak żołądka a wzdęty brzuch

  Leszek: U mojej żony rozpoznano raka żołądka z przerzutami do otrzewnej w ubiegłym roku.Wzięła 7 cykli chemioterapii i przerwaliśmy chemię w uzgodnieniu z lekarzem-źle ją znosiła w połowie lutego.Bardzo schudła.Obecnie ma wzdęty brzuch.Ma zaparcia.Jak przeci...

  dominika: bardzo mi przykro ci odpowiadac na to pytanie ale to jest bardzo ciezka choroba nowotwor wlasnie wyzera twojej zonie żołądek w pewnym momecie przestanie jesc poniewaz beda temu towarzyszyć straszne bolesci w brzuchu zacznie chudnac. przepraszam ze c...

 • Rokowania przy raku żołądka z przerzutami

  marysia: Siostra ma raka żołądka podczas operacji wycięli jej tylko guza i zrobili obejście na żołądku mówiąc że ma przeżuty na wątrobę teraz czeka ją chemioterapia i leczenie niekonwencjonalne bardzo się boję czy ma jakieś sza...

  Leszek: Witaj Marysiu.Trzeba żyć nadzieją.Spędzaj jak najwięcej czasu z siostrą.Ważne jest nastawienie psychiczne.Moja żona zmarła na raka żołądka z przerzutami do otrzewnej w tym roku.Od września miała chemioterapię do lutego.Niewiele to dało.Rak żołądka z ...