Szpiczak mnogi

Szpiczak mnogi jest nowotworem (chłoniakiem nieziarniczym), który zazwyczaj rozwija się równocześnie w szpiku kostnym i w kościach. W przebiegu szpiczaka dochodzi do przemiany nowotworowej komórek krwi, tzw. limfocytów B.

Limfocyty B są komórkami, które przekształcają się do tzw. plazmocytów wytwarzających przeciwciała (rodzaj białek). Przeciwciała z kolei służą do obrony ludzkiego organizmu m.in. przed wieloma infekcjami.

Zmienione nowotworowo limfocyty B i dalej komórki plazmatyczne zaczynają wytwarzać nieprawidłowe przeciwciała, które nie potrafią bronić ustroju. Te nieprawidłowe przeciwciała (białka) służą do diagnostyki szpiczaka mnogiego, ponieważ obecne są w moczu jako tzw. białko Bence-Jonesa. Zmiany w proteinogramie surowicy krwi i moczu również sugerują szpiczaka.

Objawy szpiczaka mnogiego


Charakterystyczne dla szpiczaka mnogiego są liczne ogniska rozrostu w kościach z równoczesnym ich niszczeniem. Stąd też następujące objawy kliniczne u chorego: bóle kości i złamania patologiczne (tzn. nawet przy delikatnym urazie może dojść do poważnego złamania zniszczonej kości). Poziom wapnia we krwi jest podwyższony, gdyż "ucieka" on ze zniszczonych kości. Wapń i opisane wyżej białka uszkadzają nerki, prowadząc do ich niewydolności. Mówi się nawet o "nerce szpiczakowatej". Zmiany w kościach widoczne są w badaniu radiologicznym głównie w kręgach odcinka lędźwiowego kręgosłupa, w żebrach, kościach miednicy i rzadziej w czaszce.

Diagnostyka, oprócz wymienionych wcześniej badań obejmuje dodatkowo biopsję szpiku, morfologię, badania biochemiczne, badanie ogólne moczu, OB, CRP i LDH.

Leczenie szpiczaka mnogiego


Podstawową metodą leczenia szpiczaka mnogiego jest chemioterapia. Po uzyskaniu remisji choroby chemioterapię kontynuuje się nadal. Ostatnio pojawiają się nowe metody leczenia polegające na przeszczepianiu komórek krwiotwórczych. Ważna jest również kontrola parametrów nerkowych i leczenie niewydolności nerek, farmakologiczne zmniejszanie poziomu wapnia w surowicy i leczenie ubytków kostnych poprzez podawanie bisfosfonianów.

Chorzy na szpiczaka przeżywają od kilku miesięcy do kilku lat (średnio 3 lata).

Anna Adamska

Literatura:
1) R. Kordek: "Onkologia".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory krwi | Dodaj swoje pytanie »
 • Czy to czerwienica prawdziwa - prosze o pomoc!

  Anna: Witam serdecznie, Mam na imie Anna i mam 34 lata. W lipcu robiac badania krwi (po dlugim czasie wczesniejszym nie chodzenia do lekarza) wyszly mi bardzo podwyzszone plytki krwi i ogolnie zly hematokryt. Pani dr pierwszego kontaktu od samego poczatku...

  danuta: zmien hematologa...

 • Czerwienica

  Dorota: Witam, Od 7/2015 ma czerwienicę. Szukam osób, które borykają się z tym problemem....

  Magdalena: Witam.Chetnie wymienie sie doswiadczeniami nt.czerwienicy,choruje od 5 lat,mam 38 lat....

 • Szpiczak - jak dieta przy wysokim potasie

  Natalia: Bardzo skoczył mi poziom potasu po chemioterapii skojarzonej CTD. Jakie produkty mogę jeść, a jakich mam unikać?...

  Ewa: Też miałam przez pewien problem ze zbyt wysokim potasem. Podrzucam wypowiedź lekarza w tym temacie https://www.medpytania.pl/10165-dieta-niskopotasowa. Wykluczenie potasu z diety nie jest aż takie trudne, tylko trzeba pamiętać, że nie można jeść konk...