Typy raka tarczycy

Wyróżnia się kilka typów raka tarczycy:
- rak pęcherzykowy,
- rak brodawkowaty,
- rak rdzeniasty,
- rak niskozróżnicowany,
- rak anaplastyczny.

Rak pęcherzykowy tarczycy


Rak pęcherzykowy jest często związany z niedoborem jodu w diecie. Zwykle daje przerzuty do płuc, wątroby, kości i mózgu. Przerzuty w płucach mogą ulegać zanikowi po leczeniu jodem, zaś przerzuty do kości nie poddają się niestety takiemu leczeniu. Raka pęcherzykowego leczy się poprzez chirurgiczne wycięcie nowotworu. Dodatkowo pacjentowi podaje się jod promieniotwórczy i tyroksynę. W przypadku raka pęcherzykowego gorsze rokowanie występuje u osób po 45 roku życia, gdy guz jest duży, nacieka sąsiadujące tkanki oraz gdy występują przerzuty. Rokowanie zależy również od typu histologicznego nowotworu.

Rak brodawkowaty tarczycy


Najczęstszym wśród raków tarczycy jest rak brodawkowaty. Rak ten daje przerzuty do węzłów chłonnych, do samego gruczołu tarczowego oraz innych narządów. Leczenie raka brodawkowego polega na chirurgicznym wycięciu całej tarczycy i okolicznych węzłów chłonnych, a także stosowaniu radiojodu i tyroksyny. Małego raka brodawkowatego (do 1 cm) nazywa się mikrorakiem. Charakteryzuje się bardzo dobrym rokowaniem.

Rak rdzeniasty tarczycy


Rakiem o bardzo wysokim stopniu złośliwości jest rak rdzeniasty. Zdarza się, że występuje rodzinnie jako element tzw. zespołów MEN, czyli zespołów mnogiej gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej (zespół MEN - 2, zwany inaczej zespołem Wermera, zespół MEN - 2, inaczej zespół Sipple’a). Wówczas pojawia się w młodszym wieku i ma znacznie gorsze rokowanie. Rak rdzeniasty daje przerzuty do węzłów chłonnych, płuc, wątroby i kości. Często przerzuty występują już w chwili rozpoznania raka. Leczenie polega na operacyjnym usunięciu tarczycy, radioterapii i/lub chemioterapii. Chorym podaje się także tyroksynę. Markerem raka rdzeniastego jest kalcytonina. Wykorzystuje się ją w monitorowaniu skuteczności leczenia tego nowotworu.

Rak niskozróżnicowany tarczycy


Kolejnym typem raka tarczycy jest rak niskozróżnicowany, zwany inaczej wyspowym. Występuje on głównie u kobiet po 50 roku życia. Leczenie jest chirurgiczne. Stosuje się także jod promieniotwórczy oraz tyroksynę.

Rak anaplastyczny tarczycy


Rak anaplastyczny, czyli niezróżnicowany występuje przede wszystkim u osób w starszym wieku. Często już w chwili rozpoznania tego raka dochodzi do nacieku otaczających gruczoł tarczowy tkanek, dlatego nowotwór nie nadaje się do leczenia operacyjnego. Leczenie obejmuje chirurgiczne wycięcie zmiany, radioterapię i chemioterapię. Rak ten jest jednak bardzo złośliwy i mimo leczenia chorzy umierają najczęściej w ciągu pierwszego roku od momentu wykrycia choroby.

Anna Adamska

Literatura:
1) R. Kordek: "Onkologia".

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory tarczycy | Dodaj swoje pytanie »
 • Umieranie na raka tarczycy

  zofia: Jak umiera chory na raka tarczycy?...

  Ewa: Nie umiera tak szybko co to za bzdurne pytanie...

 • Przerzuty mikroraka tarczycy

  irena: Czy mikrorak tarczycy daje przerzuty?...

  kasia: tak zalezy od wariantu...

 • Obecność przeciwciał przy urazie tarczycy

  lidia: Czy przeciwciała mogą pojawić się prz urazie tarczycy?...

  rubicona: Moga przy urazie zostac wykryte, ale nie pojawic sie przez uraz... Tak czy siak konieczna bedzie wizyta u endokrynologa - na pewno dostanie pani odpowiednie zalecenia. Prosze tego nie lekcewazyc, bo leczenie nie jest ani drogie ani trudne, ale niel...