Ziarnica złośliwa (chłoniak Hodgkina)

Ziarnica złośliwa, zwana również chłoniakiem Hodgkina, to grupa chorób nowotworowych układu limfatycznego. Ziarnica rozwija się przede wszystkim w węzłach chłonnych, a w bardziej zaawansowanych postaciach obejmuje również inne narządy (m.in. kości, nerki, macicę, pęcherz moczowy, mózg i rdzeń kręgowy).

Charakterystyczne dla chłoniaka Hodgkina jest występowanie nieprawidłowych komórek zwanych komórkami Reed Sternberga i komórkami Hodgkina. Na ziarnicę chorują głównie osoby w wieku około 30 i 50 lat.

Przyczyny ziarnicy złośliwej


Przyczyny nowotworu nie są znane. Być może zachorowanie związane jest z zakażeniami wirusowymi (m.in. cytomegalowirusem, wirusem Epsteina - Barra), narażeniem na promieniowanie jonizujące lub leczeniem immunosupresyjnym z powodu innych nowotworów lub po transplantacji. Istnieje również pewna predyspozycja genetyczna zwiększająca ryzyko zachorowania.

Objawy ziarnicy złośliwej


Objawy ziarnicy złośliwej są niespecyficzne. Dochodzi do utraty masy ciała. Pojawia się ogólne osłabienie, nadmierna męczliwość, poty nocne, gorączka. Skóra staje się swędząca. Chorzy odczuwają duszności, kaszlą. Praktycznie u wszystkich pacjentów dochodzi do niebolesnego powiększenia węzłów chłonnych, które jednak po spożyciu alkoholu mogą boleć. Powiększona wątroba i śledziona są przyczyną bólu brzucha i uczucia pełności w jamie brzusznej.

Lista badań, które wykonuje się w przebiegu chłoniaka Hodgkina jest bardzo długa. W morfologii krwi mogą pojawić się cechy niedokrwistości, obniżenie liczby płytek krwi i wzrost poziomu białych krwinek (konkretnie neutrofili). Ponadto wykonuje się biopsję szpiku i biopsję węzła chłonnego lub innej tkanki, w której toczy się proces chorobowy. Badanie histologiczne węzła jest niezbędne do postawienia odpowiedniej diagnozy. W przebiegu ziarnicy dochodzi również do wzrostu aktywności LDH (enzym dehydrogenaza mleczanowa) i fosfatazy zasadowej we krwi. OB ulega przyspieszeniu. Odchylenia obserwowane są również w proteinogramie. Wykonuje się także takie badania jak: rentgen klatki piersiowej, tomografię komputerową, badanie PET, scyntygrafię, USG, trepanobiopsję, EKG, ECHO, spirometrię oraz szereg parametrów laboratoryjnych określających funkcjonowanie nerek i wątroby. Obowiązkowa jest także konsultacja stomatologiczna i laryngologiczna.

Postacie ziarnicy złośliwej


W chwili obecnej wyróżnia się kilka postaci ziarnicy:
- stwardnienie guzkowe,
- mieszana,
- z zanikiem limfocytów,
- bogata w limfocyty,
- nieklasyczna guzkowa z przewagą limfocytów.

W zależności od wyżej wymienionych postaci, ziarnica występuje w różnym wieku i z przewagą zachorowań wśród mężczyzn lub kobiet. Przebieg choroby i jej rokowanie również zależą od postaci schorzenia.

Leczenie ziarnicy złośliwej


W leczeniu ziarnicy stosuje się radioterapię, chemioterapię (m.in. stosuje się takie cytostatyki jak: adriamycyna, bleomycyna, winblastyna, dakarbazyna) i przeszczepianie komórek krwiotwórczych w zależności od indywidualnego stanu pacjenta. Wczesne wykrycie ziarnicy złośliwej i nawrotu tej choroby daje dużą szansę na skuteczne leczenie, dlatego bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych.

Powikłania chłoniaka Hodgkina związane są przede wszystkim z uciskiem narządów (m.in. rdzenia kręgowego, dróg oddechowych, moczowodów, mózgu, żyły głównej górnej) przez masy nowotworu. Działania niepożądane związane są również z intensywną chemioterapią.

Anna Adamska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne", Tom II.

Zobacz pytania do lekarza na Forum Nowotwory krwi | Dodaj swoje pytanie »
 • Czy to czerwienica prawdziwa - prosze o pomoc!

  Anna: Witam serdecznie, Mam na imie Anna i mam 34 lata. W lipcu robiac badania krwi (po dlugim czasie wczesniejszym nie chodzenia do lekarza) wyszly mi bardzo podwyzszone plytki krwi i ogolnie zly hematokryt. Pani dr pierwszego kontaktu od samego poczatku...

  danuta: zmien hematologa...

 • Czerwienica

  Dorota: Witam, Od 7/2015 ma czerwienicę. Szukam osób, które borykają się z tym problemem....

  Magdalena: Witam.Chetnie wymienie sie doswiadczeniami nt.czerwienicy,choruje od 5 lat,mam 38 lat....

 • Szpiczak - jak dieta przy wysokim potasie

  Natalia: Bardzo skoczył mi poziom potasu po chemioterapii skojarzonej CTD. Jakie produkty mogę jeść, a jakich mam unikać?...

  Ewa: Też miałam przez pewien problem ze zbyt wysokim potasem. Podrzucam wypowiedź lekarza w tym temacie https://www.medpytania.pl/10165-dieta-niskopotasowa. Wykluczenie potasu z diety nie jest aż takie trudne, tylko trzeba pamiętać, że nie można jeść konk...